Elon Musk’ın oyun botu rakip tanımıyor

Geçtiğimiz hafta sonu, Elon Musk'ın yapay zeka girişimi Open AI, dünyanın en iyi Dota 2 oyuncuları ile teke tek maç yaptı ve hepsini yendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen The International adlı Dota 2 turnuvasında, Elon Musk’ın yapay zeka girişimi Open AI, dünyanın en iyi Dota 2 oyuncuları ile teke tek maç yaptı. Dendi, SumaiL ve Arteezy gibi oyunculara karşı 1v1 maçlarda mücadele eden yapay zeka tüm maçlardan galibiyetle ayrıldı.

Dota 1v1, gizli bilgilerle dolu karmaşık bir oyun. Oyuncuların, rakiplerine karşı plan yapmayı, saldırmayı, rakiplerini tuzağa düşürmeyi ya da kandırmayı öğrenmeleri gerekiyor. Oyuncunun yetenekleri ve dakika başına yapılan hamleler arasındaki korelasyon o kadar da güçlü değil. Hatta yapay zekanın dakika başına yaptığı hamleler ortalama bir oyuncu kadardı. Yani galibiyetlerin ardında, yapay zekanın insanlardan daha hızlı hareket edebilmesi gibi bir neden yatmıyor.

Dota’da başarılı olmak için oyuncuların rakiplerinin hamlelerine karşı sezgiler geliştirmesi ve buna göre plan yapması gerekiyor. Yukarıdaki videoda, yapay zeka biriminin -tamamen kendi oyunuyla- diğer oyuncunun nereye hareket edeceğini, daha önce karşılaşmadığı durumlarda nasıl tepki vereceğini ve rakibi (ve onun adına hareket eden diğer birimleri) kendi başarısı için nasıl yönlendirmesi gerektiğini öğrendiği görülüyor.

Dota aslında 5’e 5 oynanan bir oyun. Her oyuncu, yüz adet farklı kahramandan birini seçiyor ve yüzlerce farklı eşyadan bazılarını seçip kendine bir strateji belirliyor. Open AI’ın bir sonraki amacı, profesyonel takımlarla mücadele edebilecek, 5 kişilik bir yapay zeka takımı geliştirmek. Bu çalışmada OpenAI’a destek olmak isteyenler, şirkete katılmak için başvuruda bulunabilir.

“Yapay zeka Kuzey Kore’den daha tehlikeli”

Öte yandan, yapay zekanın insanları yeni bir alanda alt etmesinin hemen ardından Elon Musk yapay zekanın tehlikelerine dikkat çekti. Geçtiğimiz haftadan bu yana Kuzey Kore ve ABD arasında yaşanan gerilime atıfta bulunan Musk “Yapay zeka düzenlenmedikçe Kuzey Kore’den daha büyük bir tehlike arz ediyor.” şeklinde konuştu.

Musk geçmişte de yapay zekanın kontrolsüz bir şekilde gelişmesinin insanlara vereceği zararlardan bahsetmiş ve süper bilgisayarların yanında insanların birer ev kedisine dönüşebileceğini söylemişti.

Kaynak: Open AI, Business Insider

Geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen The International adlı Dota 2 turnuvasında, Elon Musk'ın yapay zeka girişimi Open AI, dünyanın en iyi Dota 2 oyuncuları ile teke tek maç yaptı. Dendi, SumaiL ve Arteezy gibi oyunculara karşı 1v1 maçlarda mücadele eden yapay zeka tüm maçlardan galibiyetle ayrıldı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği