Elon Musk, Open AI’daki görevini bıraktı

Elon Musk, yapay zeka etiği ve güvenliği üzerine çalışan OpenAI'deki koltuğunu bırakıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Teknoloji milyarderi Elon Musk, Y Combinator başkanı Sam Altman ile birlikte kurduğu yapay zekanın etikliği ve güvenliği üzerine çalışan ve kâr amacı gütmeyen araştırma grubu olan OpenAI‘ın yönetim kurulunu bırakıyor. Gelişme, Musk’ın OpenAI’ın çalışmaları ve Tesla tarafından otonom sürüş geliştirmek için yapılan makine öğrenimi araştırmaları arasındaki fikir ayrılığını önlemek için görevi bıraktığını açıklayan kısa bir blog yazısında ilan edildi.

Yazıda, “Tesla, AI’a daha fazla odaklanmaya devam ettiği için, bu, Elon için potansiyel bir anlaşmazlığı ortadan kaldıracaktır” deniyor. Musk, OpenAI’a bağış yapmaya ve gruba tavsiyelerde bulunmaya devam edecek. Blog yazısı ayrıca, video oyun geliştiricisi Gabe Newell, Skype kurucusu Jaan Tallinn ve eski ABD ve Kanada Olimpiyat sporcuları Ashton Eaton ve Brianne Theisen-Eaton da dahil olmak üzere birkaç yeni bağışçının adını duyurdu.

OpenAI, yatırımcı sayısını artırmak için fon sağlayıcı tabanını genişlettiğini söyledi. Gözetim ve propaganda gibi alanlarda AI’ın yakın dönemdeki etkileri hakkında endişe edenler için bu çalışma çok önemlidir. OpenAI sadece iki yıl önce kuruldu ancak hızla küresel makine öğrenimi topluluğunda önemli bir ses haline geldi.

Araştırmaları, bilgisayarlara en az talimatla (Tek Atışta Öğrenme) robotları kontrol etmeyi öğretmek ve popüler video oyunu Dota’yı oynamak için AI ajanları oluşturmak da dahil olmak üzere geniş kapsamlı olmuştur. Bu hafta kurum, AI’ın önümüzdeki beş yıl boyunca kötü niyetli biçimde kullanılma yollarını gösteren çok yönlü bir rapora katkıda bulundu. OpenAI, güvenli yapay zeka geliştirmelerine devam edecek.

Kaynak: The Verge

Elon Musk, Sam Altman ile birlikte kurduğu yapay zekanın etikliği ve güvenliği üzerine çalışan ve kâr amacı gütmeyen OpenAI'ı bırakıyor. Musk'ın OpenAI'ın çalışmaları ve Telsa tarafından otonom sürüş geliştirmek için yapılan makine öğrenimi araştırmaları arasındaki fikir ayrılığını önlemek için görevi bıraktığı duyuruldu. Musk, OpenAI'a bağış yapmaya ve gruba tavsiyelerde bulunmaya devam edecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği