OpenAI robot hizmetçileri eğitiyor

Ünlü Silikon Vadisi yatırımcıları tarafından desteklenen OpenAI, robotlara ev işlerini yapmayı öğretmek için derin destekli öğrenme yöntemini kullanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robotlar üzerinde temel yapay zeka araştırmaları gerçekleştirmek için kurulan OpenAI adlı kuruluş, robotlara ev işlerini öğretmek için çalışmalar yürütüyor. Başta Elon Musk olmak üzere pek çok Silikon Vadisi şirketleri tarafından desteklenen, kar amacı gütmeyen kuruluş geleceğin robot hizmetçilerini üretmeye çalışıyor.

Robotlar ev işlerini öğrenmek için deneme-yanılma yöntemini kullanıyor. Bir nesneyi kavramak için binden fazla farklı yöntem deneyebilen robotlar, her denemeden edindikleri bilgiyi ortak bir veri tabanına kaydediyor. Böylece her robotun çalışması sistemin gelişmesine katkıda bulunuyor.

Elle yazmaktan daha kolay

Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi’nden robot öğrenimi uzmanı Jens Kober, “Robotlar için gereken yazılımı elle yazmak yerine bunu robotların otonom şekilde öğrenmesi, robotik sektörünün gelişimi açısından kilit rol oynuyor. Robotların edindikleri bilgileri paylaşması da sistemin en önemli özelliği” şeklinde konuştu.

Bu çalışma için Fetch adlı robot üreticisi ile çalışan ve bu firmanın halihazırda satmakta olduğu robotları kullanan Open AI, bu şekilde yeni robot üretme masraflarından da kurtulmuş oluyor. Genellikle depolarda işçilere yardımcı olması için robotlar üreten Fetch’in robotlarında 3D derinlik sensörleri, 2D lazer tarayıcılar ve 7 farklı açısı bulunan robotik kollar bulunuyor.

Derin destekli öğrenme

Nisan ayında, Berkeley Kaliforniya Üniversitesi profesörü Pieter Abbeel’i bünyesine katan OpenAI, Abbeel’in önderliğinde robotları eğitiyor. Derin destekli öğrenme (deep reinforcement learning) yöntemini kullanarak bir yazılımcı tarafından yazılması çok zor olacak algoritmaları kendi kendine keşfeden robotlar, daha önce hiç karşılaşmadıkları durumlarda da hareket edebilecek yeteneğe kavuşuyorlar.

Londra’daki Imperial College‘dan destekli öğrenme uzmanı Marc Deisenroth’a göre; sistemin yeterince gelişmesi halinde, yakın gelecekte robotlar sadece evi süpürmekle kalmayacak ayrıca bulaşıkları yıkayıp kıyafetleri ütüleyebilecek. “Şu anda yazılım bu alandaki gelişimlerin ilerlemesine engel oluyor gibi görünüyor.” diyen Deisenroth “Ancak bu çalışmadan bağımsız olarak, donanım alanında gerçekleşecek gelişmeler ciddi ilerlemeler sağlanmasına yol açacaktır. Örneğin bir maymunun ayaklarına benzer elastik ayaklar, araştırmacıların üzerine kafa yorduğu konulardan birisi.” şeklinde konuştu.

Ürettiği teknolojiyi halka açık hale getirme amacı bulunan OpenAI özellikle yatırımcıları Elon Musk, Peter Thiel ya da Sam Altman (Y Combinator) tarafından desteklenen girişimlerin gelişmesinde önemli rol oynayabilir.

Kaynak: MIT Technology Review

OpenAI adlı kar amacı gütmeyen kuruluş, Fetch firmasına ait robotlara ev işlerini yapmayı öğretiyor. Bu işlem için derin destekli öğrenme konusunda uzman üniversite profesörlerinden yardım alan kuruluş elde edilen bilgileri halka açık olarak paylaşmayı amaçlıyor. Her robotun deneme yanılma yöntemiyle edindiği bilgileri ortak bir havuzda topladığı sistem sayesinde çalışmalar hızla ilerliyor. Böylece elle yazılması çok zor olacak algoritmalar robotlar tarafından keşfediliyor. Elon Musk, Peter Thiel ve Sam Altman gibi ünlü yatırımcılar projeye destek veriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği