Elon Musk: “İnsanlığın geleceği makinelerle birleşmekte”

Elon Musk, robotlar işleri bizden daha iyi yapmaya başlayınca, insan ve robotların birleşimi için yeni teknolojilerin geliştirilmesi gerektiğini savunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanlık gitgide otomatik robotlar ve yapay zeka sistemleri tarafından yönlendirilmeye başladıkça, insanların da makinelerle fiziksel olarak bir bütün halinde çalışması fikri daha da öne çıkıyor. Elon Musk bu hafta Dünya Ülke Yönetimi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada bu konuya değindi. Zaten akıllı telefonlarımız, bilgisayarlarımız ve uygulamalarımızla bir nevi siborg haline geldiğimizi belirten Musk, “Google’a ya da diğer uygulamalara bir soru sorup anında yanıtını alabildiğimizi düşündüğümüzde, dijital dünyayla bir bütün olduğumuzu söylemek yanlış olmaz.” diyor.

Bu bağlı olma durumuna ‘dijital üçüncü katman’ adını veren Musk, “Hayvansı beynimizi, beynin düşünen bölümü olarak korteksleri (limbik sistem) ve dijital benliğimizi bir bütünün üç katmanı olarak görebiliriz. Ölürseniz, dijital hayaletiniz hala ortalıkta dolaşacak. Tüm e-postalarınız, sosyal medya hesaplarınız yaşamaya devam edecek.” diyor.

Robot-insan ortakyaşamı

Bu bakış açısındaki mantığı anlamak çok zor değil. Ancak Musk’ın asıl önerisi, gelecekte robotlar pek çok işi insanlardan daha iyi bir şekilde yapmaya başlayınca, insan ve robotların fiziksel birleşimini sağlayacak teknolojilerin geliştirilmesi. Böylece robotlar insanların işini alarak onları işsiz bırakmayacak; insanları geliştiren birer teknoloji ürünü haline gelecekler.

“Zaman içinde biyolojik zeka ile dijital zekanın daha yakın bir birleşimine tanıklık edeceğiz.” diyen Musk, konunun tamamen beynin bant aralığı ile alakalı olduğunu söylüyor. Musk’a göre “Bazı yüksek bant aralığına sahip beyin arayüzleri, insan ve makine zekasını birleştirerek bir ortakyaşam (simbiyoz) oluşturmaya yardımcı olacak. Bu birleşik zeka da kontrol ve gereklilik sorunlarını çözecek.”

Musk’ın gelecek görüşü

Elon Musk bu düşünceleri ilk kez dile getirmiyor. Ünlü girişimci geçmişte de insan ve makineleri birleştirecek ‘nöral bağ’ adını verdiği bir arayüzden bahsetmişti. Yapay zekanın hızla geliştiğini belirten Musk, bu teknolojinin insanlara bağlanarak kontrol altına alınmaması halinde bir tehdit oluşturabileceğinin altını çiziyor.

Musk’ın çizdiği gelecek görüşünde otonom araçlar ve bizim için tüm işleri gerçekleştiren robotlar yer alıyor. Böyle bir durumda amaçsız kalacak insanlar için yapay zeka yeni ufuklar açabilir. Yine de sıkılan varsa Musk onları da Mars’a götürmeye hazırlanıyor.

Kaynak: Science Alert

İnsanlık gitgide otomatik robotlar ve yapay zeka sistemleri tarafından yönlendirilmeye başladıkça, insanların da makinelerle fiziksel olarak bir bütün halinde çalışması fikri daha da öne çıkıyor. Elon Musk bu hafta Dünya Ülke Yönetimi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada bu konuya değindi. Zaten akıllı telefonlarımız, bilgisayarlarımız ve uygulamalarımızla bir nevi siborg haline geldiğimizi belirten Musk gelecekte robotlar pek çok işi insanlardan daha iyi bir şekilde yapmaya başlayınca, insan ve robotların fiziksel birleşimini sağlayacak teknolojilerin geliştirilmesi gerektiğini savunuyor. Musk, “Zaman içinde biyolojik zeka ile dijital zekanın daha yakın bir birleşimine tanıklık edeceğiz” diyor.2 yanıt

  1. hmtcan avatarı

    Çok yakında! :)

Yorumunuz: