İnsan-makine birleşimine çok yakınız

ABD Savunma Bakanlığı Teknoloji Geliştirme Birimi DARPA, insan ve makineyi birleştirmeye çok yakın olduğumuzu belirtiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanlar ve makinelerin birleşmesi fikri bilimciler için heyecan verici, toplumun geneli için ise endişe verici bir konu. Felçli insanların yürümesini sağlayan dış iskeletler (exoskeleton) gibi teknolojilerin vücudumuz ile birleşmesi kabul görme bakımından çok fazla sıkıntı yaratmıyor. Ancak bu tarz teknolojilerin, kaybedilen yetenekleri geri kazanmak için değil, mevcut insan yeteneklerini geliştirmek amacıyla kullanılması fikri “Makineye mi dönüşüyoruz?” sorusunu akıllara getiriyor. “Neyse ki bu konuya kafa yormak için daha vaktimiz var” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. ABD Savunma Bakanlığı Teknoloji Geliştirme Birimi DARPA, insan ve makineyi birleştirmeye çok yakın olduğumuzu belirtiyor.

Tüm teknolojiler bunu işaret ediyor

DARPA’nın Biyolojik Teknolojiler Ofisi’nden Justin Sanchez “Şu anda insan ve makineleri birleştirme alanında bazı ilgi çekici çalışmalar yürütülüyor.” diyor. Aslında Dünya Halleri’nin devamlı takipçileri için bu açıklama çok da şaşırtıcı gelmeyecektir. Giyilebilir teknolojilerden, beyin gücüyle hareket ettirilen makinelere; kaybedilen duyuların ya da uzuvların mekanik cihazlarla değiştirilmesinden, vücudumuzun tüm ihtiyaçlarını analiz edip çevremizi buna göre şekillendiren sensörlere kadar pek çok konuda aktardığımız haberler, günümüz teknolojisinin insanlarla makineleri birleştirme konusunda ne kadar ilerlediğinin birer göstergesi konumunda.

Sanchez konuyu şöyle açıklıyor: “Yapay zekanın gelişimi makinelerin artık bilimsel makaleleri bile anlayıp, büyük problemleri çözme konusunda bize yardım edebilecek kadar güçlü olmasını sağlıyor. Toplumumuzu ilgilendiren bir diğer konu da algoritmalar aracılığıyla fizyolojimizi analiz edebilen giyilebilir eşyaları kabullenmek. Bunun en iyi örneklerinden birisi, uyku düzeninizi inceleyip analiz ederek size daha iyi bir uyku için geri bildirimde bulunabilen giyilebilir teknoloji ürünleri.”

Girdi yöntemleri görünmez olacak

Sanchez bunun bir sonraki adımının, vücudumuzdan aldığı bilgilere göre kombiyi ya da klimayı çalıştıran sensörler kullanmak olduğunu söylüyor. Böyle bir uygulama, kumandayla klimayı ayarlamak ya da kombinin ayarlarını değiştirmek gibi işlemlere artık gerek kalmayacağı anlamına geliyor. Benzer bir değişiklik, akıllı telefon kullanımında da yaşanabilir. Gelecekte telefon taşımak yerine, telefonun yeteneklerini bize sağlayacak olan çiplerin beynimize yerleştirilmesi ile birlikte artık sadece düşünerek ya da sözlü bir şekilde ifade ederek tüm işlemlerimizi yapabiliriz. Elektronik cihazlarla etkileşim kurmak için girdi yöntemlerinin görünmez hale gelmesi, geleceğin bize sunacağı kaçınılmaz sonuçlardan biri gibi görünüyor.

Elon Musk da ilgileniyor

Bu gelişmelerin yakın bir takipçisi de ünü girişimci Elon Musk. Otonom araçları ile işi araç kullanmak olan milyonlarca kişinin işlerini tehdit eden Musk, bu durumun da farkında. “Sürücüler geniş bir iş kolu olarak ele alındığında belki de dünyadaki en büyük meslek birliğini oluşturuyor. Otonom araçların gelmesiyle bu insanların yapabileceği yeni şeyler bulmamız gerekiyor.” diyen Musk, çözüm olarak insan makine iş birliğini sunuyor. Teknoloji ile geliştirilen insanların, günümüzde makineler tarafından yapılan işleri gerçekleştirebileceğini belirten girişimci, geçmişte de insan-makine birleşimini mümkün kılacak ‘nöral bağ’ fikrini dile getirmişti.

Sıralaması konusunda fikir belirtmek zor ancak bu teknolojilerin yakın gelecekte teker teker hayatımıza girmeye başlayacağı kesin gibi. Makineler hepimizin işlerini insanlardan daha iyi yapmaya başladığında belki de onların yeteneklerini kendi vücudumuza yerleştirmek, gereksiz hale gelmemek için yapabileceğimiz tek şey olacak.

Kaynak: Computer World, TechCrunch

ABD Savunma Bakanlığı Teknoloji Geliştirme Birimi DARPA, insan ve makineyi birleştirmeye çok yakın olduğumuzu belirtiyor. DARPA'nın Biyolojik Teknolojiler Ofisi'nden Justin Sanchez "Şu anda insan ve makineleri birleştirme alanında bazı ilgi çekici çalışmalar yürütülüyor." diyor. Aslında Dünya Halleri'nin devamlı takipçileri için bu açıklama çok da şaşırtıcı gelmeyecektir. Giyilebilir teknolojilerden, beyin gücüyle hareket ettirilen makinelere; kaybedilen duyuların ya da uzuvların mekanik cihazlarla değiştirilmesinden, vücudumuzun tüm ihtiyaçlarını analiz edip çevremizi buna göre şekillendiren sensörlere kadar pek çok konuda aktardığımız haberler, günümüz teknolojisinin insanlarla makineleri birleştirme konusunda ne kadar ilerlediğinin birer göstergesi konumunda. Konunun yakın takipçilerinden olan Elon Musk da insan bilgisayar arayüzü geliştirme konusundaki düşüncelerini geçtiğimiz günlerde yineledi. Bu teknolojilerin hayatımıza girmeye başlaması çok yakın gibi.

3 Yorum

  • Makine yerine insanları daha sağlıklı konuma getirmek için daha sıkı işbirliğiyle gen varyasyonlarını geliştirmek daha iyi sonuçlar verecektir diye düşünüyorum. Çünkü, insanın evrimsel sürecine müdahalesi makineler ile değil, insanın doğasıyla olmalıdır.

  • İnsan – makine birleşimi ile bir çok sorun doğacak. Savaş teknolojisi için tehlikeli, hayatı kolaylaştırmak adına başarılı fakat ben daha süresinin olduğunu, Dünya’da ki enerji kaynaklarının korunması ve 2030 yılına kadar yenilikçi vizyonlarını sürdüren ülkelerin hedeflerini tamamlaması söz konusu,zaman ile ne yazık ki görmekle yetinip gavur yapmış diyeceğiz. Umarım zamanı geldiğinde göç ettirilmeye zorlanan insanlar geri döner, umarım bir çok sorun çözülür. Yoksa 40 fırın ekmek yesek aradaki açığı kapatamayacağız.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği