Robotlar fabrikaları işgal ediyor

2015 yılında satın alınan endüstriyel robotların sayısı önceki yıla göre yüzde 8 artarak ilk kez 240 binin üzerine çıktı.
  • Dünya Robotik Federasyonu’nun verilerine göre dünya çapında endüstriyel robot satışları geçtiğimiz yıl yüzde 8 artış gösterdi.
  • Artışa en çok katkıda bulunan ülke yüzde 16 büyüme ile 66 bin adet robot satın alan Çin oldu. 

industrial robots

Endüstriyel robot satışları 2015’te büyük bir artış gösterdi. Özellikle otomobil üretiminde kullanılan, döner eklemli robotlara yönelik talep geçtiğimiz yıl oldukça fazlaydı. Ayrıca insanlarla işbirliği içinde yan yana çalışabilen ve ‘cobot‘ olarak adlandırılan robotlar da gitgide yaygınlaşıyor. Bu tür robotların yakın zamanda fabrikalarda rutin görevler alması bekleniyor.

Uluslararası Robotik Federasyonu‘nun salı günü yaptığı açıklamaya göre, 2015 yılında gerçekleşen yüzde sekizlik artışla robot satış rakamları ilk kez yıllık 240 bin adet robotun üzerine çıktı.  Bu artışın temel sebeplerinden birisi Çin. Robotlar ve insanları yan yana çalıştırma konusunda dünya lideri konumunda bulunan Çin robot satın alımlarını bir önceki yıla göre yüzde 16 artırdı. 66 bin robotla geçtiğimiz yıl en fazla robot satın alan ülke konumunda olan Çin yine de beklentileri karşılayamadı. Uluslararası Robotik Federasyonu Çin’in satın aldığı robot sayısının yüzde 30 artacağını tahmin ediyordu.

Bu rakamlara Çin’in kendi içinde yaptığı robot satışları da dahil ediliyor. Çin ayrıca Kuka, Fanuc ve ABB gibi uluslararası robot üreticilerinden de robot satın alıyor.

Avrupa’da ise rakamlar yüzde 9 oranında artarak 50 bine ulaştı. Avrupa’daki robot satışlarının özellikle doğu Avrupa’da yoğunlaştığı belirtildi. Kuzey Amerika’da ise endüstriyel robot satışları yüzde 11 artış göstererek 34 bine ulaştı.

5 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği