ABD’de artık robotlar dahi iş bulamıyor

ABI Research tarafından yapılan tahminlere göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde ABD’de satılan endüstriyel robotların sayısı neredeyse 3 kat artacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABI Research tarafından yapılan tahminlere göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde ABD’de satılan endüstriyel robotların sayısı neredeyse 3 kat artacak. ABD’de geçtiğimiz yıl satılan robotların sayısı, önceki dört yıl boyunca satılan robotların toplamından yüzde 40 daha fazlaydı. Daha fazla robot, daha az iş anlamına geliyor. [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Her yeni endüstriyel robot, altı kişinin işinden olmasına sebep oluyor.[/inlinetweet]

Otomotiv endüstrisi, geçmişte olduğu gibi, son yıllarda da en fazla robot kullanan endüstrilerin başında geliyor. 2016 yılında Kuzey Amerika’ya getirilen endüstriyel robotların yüzde 70’i otomotiv endüstrisi tarafından satın alındı. Şirketler bu robotlar için 1,2 milyar Dolar harcadı.

Tehlikeli işler için birebir

Ancak robot kullanımı sadece otomotiv ile ya da sadece insanlar tarafından yapılan işlerle sınırlı değil. Yaşam bilimleri (ilaç laboratuvarlarında tehlikeli kimyasalların arasında çalışan robotlar düşünülebilir), otomotiv dışındaki sektörler arasında robot kullanımı bakımından en çok büyüyen sektör oldu. Bu sektördeki robotlar genellikle biyolojik tehlike taşıyan radyoaktif atık ve zehirli kemoterapi bileşenleri ile çalışıyor.

 

2012’den bu yana, yaşam bilimleri ve ilaç endüstrisindeki robot kullanımı her yıl ortalama yüzde 21 oranında arttı. Genel olarak sağlık hizmetleri, tıbbi cihaz üretimi ve laboratuvar otomasyonunun gelişmesi, sektördeki robot kullanımını da artırdı.

Daha ucuz ve yetenekli robotlar

Öte yandan robotların maliyeti düşerken yetenekleri de artırıldı. Bu sebeple robotlar daha fazla alanda kullanılmaya başladı. Geçmişte olduğu gibi tek bir işi defalarca yapan dev robotların yerine, farklı işlemler için programlanıp düzenlenebilen daha küçük robotlar kullanılmaya başladı. Böylece çok daha fazla iş, robotlar tarafından çok daha ucuza yapılabilir hale geldi. Hatta bir zamanlar, bir makine tarafından yapılmak için fazla hassas olduğu düşünülen işler bile günümüzde robotlar tarafından gerçekleştirilebiliyor.

Farklı tür endüstriyel robotlara yatırım özellikle 2009’daki ekonomik krizin ardından artış gösterdi. Bu dönemde satışları azalan otomotiv şirketleri, mevcut robotları daha az satın almaya başlayınca robotik üreticileri alternatif çözümler geliştirmeye başladı. Bu dönemde özellikle gıda ve elektronik endüstrilerinde kullanılabilecek robotlar geliştirilmesine öncelik verildi.

Yıllık endüstriyel robot satışlarının 2025’e kadar çift haneli büyüme göstermesi ve 2025’te yaklaşık bir milyon robot satılması bekleniyor.

ABD’li robotlar iş bulamıyor

Tüm bu gelişmeler ışığında, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘daha fazla istihdam’ sözü kolayca gerçekleşebilecek gibi durmuyor. Hatta sadece ABD halkı değil, ülkede üretilen robotlar bile fabrikalarda kendilerine yer bulamıyor. Japonya, AB ve İsviçre’den getirilen robotlar, birden fazla işi yapmak için programlanabildiğinden, ABD’de bugüne dek üretilen robotlar artık geçerliliğini yitirmeye başladı. Ancak uzmanlar, robotların sağladığı kolaylığın ve üretim artışının, bu cihazları ithal ederken ülke dışına çıkan paradan daha değerli olduğunu savunuyor.

Kaynak: Recode, Business Insider

ABI Research tarafından yapılan tahminlere göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde ABD’de satılan endüstriyel robotların sayısı neredeyse 3 kat artacak. ABD’de geçtiğimiz yıl satılan robotların sayısı, önceki dört yıl boyunca satılan robotların toplamından yüzde 40 daha fazlaydı. Daha fazla robot, daha az iş anlamına geliyor. Her yeni endüstriyel robot, altı kişinin işinden olmasına sebep oluyor. Öte yandan robotların maliyeti düşerken yetenekleri de artırıldı. Bu sebeple robotlar daha fazla alanda kullanılmaya başladı. Geçmişte olduğu gibi tek bir işi defalarca yapan dev robotların yerine, farklı işlemler için programlanıp düzenlenebilen daha küçük robotlar kullanılmaya başladı. Böylece çok daha fazla iş, robotlar tarafından çok daha ucuza yapılabilir hale geldi.6 yanıt

  1. Barış Özhan avatarı

    Robotlar bir kaç yıl içerisinde insanların işlerini ellerinden almaya başlayacak. Hep beraber bazı sektörlerde bunu göreceğiz.

  2. mekaglobalsalesgmailcom avatarı
    mekaglobalsalesgmailcom

    Bu teknolojik dönüşüme ayak uydurmak için bireyler kadar lider firmaların da sorumluluğu büyük

Yorumunuz: