Çin robot işçi ordusu kuruyor

Her 10 bin işçiye karşılık 36 endüstriyel robotu bulunan Çin, bu rakamı 2020’ye kadar 10 bin işçiye 150 robota çıkararak otomasyonda ilk 10’a girmek istiyor

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uluslararası Robotik Federasyonu’na (IFR) göre Çin, 2020’ye kadar dünyanın en fazla endüstriyel otomasyon oranına sahip ilk 10 ülkesi arasına girmeyi hedefliyor. Üretim sürecini modernize etme hamlesinin sebeplerinden bazıları iş gücü eksikliği ve hızla artan maaşlar.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olarak Çin’de robotların endüstriye nüfuzu diğer endüstriyel ülkelerle karşılaştırılamayacak durumda. 2015’te Çin’de her 10 bin üretim elemanına 36 robot düşüyordu. Bu rakam Çin’i, en fazla otomasyona sahip ülkeler arasında 28. sıraya yerleştiriyor.

2020’ye kadar her 10 bin işçiye 150 robot oranını yakalamayı hedefleyen Çin bu hedefe ulaşmak için 2020 yılına kadar 100 bin yerli üretim robot satmayı planlıyor. Bu rakam geçtiğimiz yıl satılan robot sayısından yüzde 49 daha fazla.

Çinli şirketler hedefi gerçekleştiriyor

Çin pazarı halen ABB, Kuka ve Yaskawa gibi yabancı robot üreticileri tarafından kontrol ediliyor. Ancak yerli robot üreticileri piyasaya akın etmeye başladı ve 2013’te yüzde 25 olan yerli robot oranını yüzde 31’e kadar çıkarmayı başardı.

Çinli şirketler genellikle düşük ve orta seviyeli endüstriyel robotlar üretiyorlar ancak bu alanda kapasitelerini geliştirmek için çabalıyorlar.

Yakın zamanda Çinli ev aletleri üreticisi Midea, endüstriyel robot sektörünün önde gelen firmalarından Alman Kuka şirketinin yüzde 86 hissesini elinde bulundurmak için 4,5 milyar avro (15 milyar lira) harcama yaptı. Bir başka Çinli şirket Weichai Power, Alman forklift üreticisi Kion‘da bulunan hisselerini yüzde 40’a yükseltti. Kion diğer hizmetlerinin yanında depo otomasyonu çözümleri de sunuyor.

Kaynak: Reuters

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumunda olan Çin, otomasyon alanında diğer büyük ekonomilerle aynı seviyede değil. Şu anda her 10 bin işçiye karşılık 36 endüstriyel robotu bulunan ülke bu alanda dünya sıralamasında 28. sırada. Çin bu rakamı her 10 bin işçiye 150 robot seviyesine çıkararak 2020’ye kadar ilk 10 ülke arasına girmeyi amaçlıyor. Ülkenin bu politikasını gerçekleştirmek için Çinli şirketler robot üretimi yapmaya ya da robot üretimi yapan şirketleri satın almaya odaklanmış durumda.3 yanıt

Yorumunuz: