Çin, 2020’de 3 milyon robot operatörüne ihtiyaç duyacak

Dünyanın en büyük endüstriyel robot piyasasına sahip olan Çin'in, 2020 yılında yaklaşık üç milyon robot operatörüne ihtiyaç duyacağı söyleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz beş yıldır Dünya’nın en büyük endüstriyel robot piyasasına sahip olan Çin’in, 2020 yılında yaklaşık üç milyon robot operatörüne ihtiyaç duyacağı söyleniyor. Ülkenin Eğitim Bakanlığı, İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Endüstri ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı’nın iş birliği ile hazırlanan kılavuzda bu açığın 2025 yılında 4,5 milyon kişiye ulaşabileceği belirtiliyor. Endüstri ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı’nda çalışan Wang Wixen, “Otomatik üretim, sadece işçilerin yerine robotları getirmekle kalmayacak, makine operatörlerini de daha yetenekli olmak durumunda bırakacak. Çin üretim endüstrisinin gelişimini ve değişimini engelleyen şeylerden biri de yetenekli teknisyenlerin azlığı.” diyor.

Eğitim şart

Quanzhou Teknoloji Üniversitesi’nden yeni mezun olan Wang Xiaofu, sınıf arkadaşlarının çoğunun bir fabrikada çalışmaktansa pazarlama sektöründe çalışmayı tercih ettiğini, işçiliğin umut vermeyen bir meslek olduğunu düşündüklerini söylüyor. Çeşitli bakanlıklar, üretim sektöründeki iyi eğitimli insan oranının 2020 yılında yüzde 22’ye çıkarılması için çalışıyor. Toplam iş gücünün yüzde 28’ini yüksek becerili çalışanlar oluşturacak. Sadece üç yıl içinde üç milyon kişilik ihtiyacı tamamlamak kolay bir iş değil tabii ki. Uzmanlar, yetenekli teknisyenlere daha fazla eğitim verilerek sorunun çözülebileceğine inanıyor.

Kaynak: People

Geçtiğimiz beş yıldır dünyanın en büyük endüstriyel robot piyasasına sahip olan Çin'in, 2020 yılında yaklaşık üç milyon robot operatörüne ihtiyaç duyacağı söyleniyor. Çeşitli bakanlıkların iş birliği ile hazırlanan bir kılavuzda, bu açığın 2025 yılında 4,5 milyona ulaşabileceği belirtiliyor. Birkaç bakanlık, üretim sektöründeki iyi eğitimli insan oranının 2020 yılında yüzde 22'ye çıkarılması için çalışıyor. Toplam iş gücünün yüzde 28'ini yüksek becerili çalışanlar oluşturacak. Uzmanlar, yetenekli teknisyenlere daha fazla eğitim verilerek sorunun çözülebileceğine inanıyor.

3 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği