Endüstriyel robotların yetenekleri artıyor, maliyetleri düşüyor

Yatırım danışmanlığı şirketi ARK tarafından yapılan bir araştırmaya göre, endüstriyel robotların maliyeti 2025'e kadar yüzde 65 oranında düşecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yatırım danışmanlığı şirketi ARK tarafından yapılan bir araştırmaya göre, endüstriyel robotların maliyeti 2025’e kadar yüzde 65 oranında düşecek. Çoğu araştırmanın sonuçlarına göre çok daha fazla düşüş öngören ARK, makine öğrenimi ve bilgisayar görüşündeki gelişmelerin bu düşüşü tetikleyeceğini düşünüyor. Ayrıca robotların maliyetinin azalması ile birlikte yeni endüstrilerde kullanılmaya başlamasının yeni ve etkileyici kullanım alanları oluşturacağı düşünülüyor.

ARK, 2025’e gelindiğinde endüstriyel robotların tane başına ortalama 11 bin Dolar’ın altında bir fiyata satılacağını öngörüyor. Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi Boston Consulting Group (BCG), 2025’te endüstriyel robot fiyatını 24 bin Dolar’ın üzerinde tahmin etmişti. ARK’ın analizinde Wright Kuralından yararlanıldı. Bu kurala göre üretilen birim sayısı kümülatif olarak katlanan her üründe, maliyet düzenli bir yüzdeyle düşer. Robotik alanında bu maliyet düşüşü (öğrenme eğrisi) bugüne dek yaklaşık yüzde 50 civarında olmuştu. Geçmiş üretim ve ücretlendirme verilerine bakıldığında, ARK’ın Wright Kuralını uygulamasıyla elde edilen rakam, BCG’nin beklentilerinden çok daha düşük.

BCG, robotların tarihi ücretlendirme eğrisinin, malzeme maliyeti sebebiyle durağan hale geleceğini düşünüyor. Ancak bu öngörü üretim alanında gerçekleşecek yenilikleri göz önünde bulundurmuyor. Örneğin 3D yazıcılar, performanstan ödün vermeden, malzeme kullanımını ve ağırlığını önemli ölçüde azaltacak.

Borsada işlem gören robotik şirketlerinin tarihi, endüstrinin üretim verimliliğindeki artışlardan ciddi bir fayda sağladığını gösteriyor. Aşağıda görüldüğü gibi, robot fiyatları geçtiğimiz 10 yıl içinde yüzde 40 azalırken endüstrinin brüt kar marjı durağan ya da gelişim halindeydi. Önümüzdeki birkaç yılda bu marj yapısının ciddi bir değişim yaşama ihtimali düşük.

Robotlar ucuzladıkça ve geleneksel üretim sürecine entegre işlemleri kolaylaştıkça endüstriyel robot talebi de 2000 yılından bu yana iki aşamada yükseliş gösterdi. 2000 öncesinde düşük fiyatlar toplam endüstriyel robot marketinin küçülmesine yol açardı. Bugün ise azalan maliyetler en üst düzey büyümede artışı beraberinde getiriyor.

ARK’ın endüstriyel robot satışı öngörüsü, bu 10 yıldaki talep fiyatı esnekliğine bağlı olmakla birlikte, (belki de yapay zeka sayesinde) robotların yetenekleri alanında devam eden yükseliş, satışları beklenenden bile daha yukarıya taşıyabilir.

ARK’ın üretim maliyetinin azalması öngörüsünün sadece endüstriyel robotların fiyatlarına yönelik olduğunu, performans artışının hesaba katılmadığını belirtmek gerek. Makine öğrenimi ve yeni algılama yetenekleri ile sadece performans değil, diğer maliyetlerle ilişkili gelişmeler de yaşanabilir. Örneğin, yeni robotlar, makine öğrenimi sayesinde çok daha az insan programlamasına ihtiyaç duyacak ve artık tek bir noktada çalışmak yerine, algılama teknolojilerini kullanarak daha fazla hareket edebilecek. Neticede ARK endüstriyel robot pazarının diğer pek çok dönüm noktasına erişeceğini ve bunların sonucunda, önümüzdeki dönemde beklentilerin çok daha üstünde performans gösterebileceğini düşünüyor.

Kaynak: ARK Investment Management

Yatırım danışmanlığı şirketi ARK tarafından yapılan bir araştırmaya göre, endüstriyel robotların maliyeti 2025'e kadar yüzde 65 oranında düşecek. Çoğu araştırmanın sonuçlarına göre çok daha fazla düşüş öngören ARK, makine öğrenimi ve bilgisayar görüşündeki gelişmelerin bu düşüşü tetikleyeceğini düşünüyor. Ayrıca robotların maliyetinin azalması ile birlikte yeni endüstrilerde kullanılmaya başlamasının yeni ve etkileyici kullanım alanları oluşturacağı düşünülüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği