Beyin kontrollü drone yarışması

Florida Üniversitesi'nde drone'ların kumanda olmadan, sadece beyin-bilgisayar arayüzüyle kontrol edildiği bir yarış düzenlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Drone teknolojisi, beyin-bilgisayar arayüzlerini test etmek isteyen nörobilimciler için oldukça popüler bir test alanı haline geldi. Beyin gücüyle drone’ları yerinden kaldırmayı ve hareket ettirmeyi başaran bazı deneylerin ardından şimdi bu teknoloji bir yarış için kullanılıyor. Florida Üniversitesi‘nden bilimciler, beyin ile kontrol edilen drone’lar için yarış düzenliyor.

Beyinden gelen sinyalleri algılama ve yorumlama yeteneğimiz her geçen gün gelişiyor. Geçtiğimiz günlerde, felçli hastaların beyin sinyalleriyle protez kolu hareket ettirebilmesine olanak sağlayan bir sistemden bahsetmiştik. Nörobilim ile robotik sistemlerin birleşimiyle oluşan bu işbirliği hızla gelişiyor. EEG cihazlarıyla, sadece düşünerek bilgisayarlara komut gönderen kullanıcılar dronelara çeşitli hareketler yaptırabiliyor. Gelecekte bu teknolojinin tekerlekli sandalyeleri ve yapay uzuvları hareket ettirmekte kullanılması amaçlanıyor.

Dünyanın her yerinde gittikçe popülerleşen drone yarışları bugüne kadar pilotun refleksleriyle doğrudan ilişkiliydi. Ancak beyin ile kontrol edilen drone’ların yarışında sadece pilotun zihin gücü ön plana çıkıyor. Yarışmacılar beyin-bilgisayar arayüzlerini kullanarak önlerindeki ekranda gördükleri bir objeyi ileri hareket ettirdiklerini hayal ediyorlar. Pilotlara objeyi ileri, geri, sağa, sola hareket ettirdiklerini düşünmeleri söyleniyor. Bu verileri algılayan bilgisayar daha sonra aynı düşüncelerle karşılaştırdığında drone’a o yöne doğru hareket etme komutu gönderiyor.

Beyin Drone Yarışı geçtiğimiz hafta Florida üniversitesinde gerçekleştirildi. Yarışmanın kazananlarına Beats marka kulaklık, GoPro Hero4 ve Apple Watch hediye edildi. Bu yarışların sadece bir başlangıç olduğunu belirten araştırmacılar gelecekte beyin-bilgisayar arayüzlerinin günlük hayatın bir parçası olacağını düşünüyor. Kim bilir belki de gelecekte gerçek sporcular yerine, hayal gücüyle hareket ettirilen sanal sporcuların maçlarını izlediğimiz yeni sporlar ortaya çıkar.

Florida Üniveristesi'nden araştırmacılar, beyin-bilgisayar arayüzü ile kontrol edilen drone'larla bir yarışma düzenledi. Yarışmada pilotlar drone'lara ya da kumandaya dokunmadan, sadece düşünerek drone'ları hareket ettirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği