Çip ile desteklenen beyinler

Geçirdiği kaza sonucu boyundan altı felçli olan Ian Burkhart, beynine yerleştirilen bir çip sayesinde kolunu kullanabilmeye başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyanın kar amacı gütmeyen en büyük Ar-Ge organizasyonu Battelle tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde, felçli bir hasta, beynine yerleştirilen bir çip aracılığıyla kolunu kullanabiliyor. Neural Bypass adı verilen yöntem sayesinde, beyinden gelen sinyaller uzuvlara aktarılabiliyor. Araştırmaya 2013 yılında gönüllü olarak katılan Ian Burkhart, o dönemde hiçbir uzvunu kullanamazken bugün eliyle bir şişeden bardağa su doldurabiliyor, kredi kartı kullanabiliyor hatta Guitar Hero oyununda gitar çalabiliyor.

Projenin yöneticilerinden Chad Bouton kullandıkları sistemi şu şekilde özetledi: “Beyindeki sinyallerin şifresini çözdükten sonra o düşünce örüntülerini okuyabiliyoruz ve bu sinyalleri kasların anlayabileceği bir dile çevirebiliyoruz. Elektrik uyarımlarını kolun ön kısmına deri yoluyla iletiyoruz. Bu yüzden ek bir ameliyata gerek kalmıyor. Kaslar kasılıyor ve hareket oluşuyor.”

Bu alanda bir ilk

Araştırmacıları daha önceden beyin dalgalarını kullanarak protez uzuvları hareket ettirmeyi başarmıştı. Ancak hastanın kendi beyin dalgaları ile kendi kolunun hareket ettirilmesi ve bu kadar hassas hareketlerin yapılabilmesi bir ilk.

IanBurkhartImageRTF

Ian Burkhart arkadaşlarıyla gittiği bir tatilde denize dalarken omurgası zarar görmüş ve felçli kalmıştı. Bu tarz vakalarda beyin hala sinyal üretmeye devam ediyor. Ancak omurga bu sinyalleri vücudun diğer bölgelerine iletemediği için uzuvlarda bir hareket oluşmuyor. Neural Bypass sistemi ile omurganın bu görevi bir bilgisayara devrediliyor ve beyinden gelen sinyaller bilgisayarda çözümlenip hareket sinyali olarak kol kaslarına iletiliyor.

Sistem şu anda sadece laboratuvar ortamında kullanılabiliyor. Günlük kullanım için hem çok teferruatlı hem de çok pahalı olan sistemin ilerleyen yıllarda daha kullanılabilir boyutlara getirilmesi amaçlanıyor. Laboratuvar dışında kullanım için sağlık kuruluşlarından izin alınması gerekiyor.

DARPA da ilgileniyor

Beyne takılan çipten gelen sinyallerin okunması ve yönetilebilmesi fikri savunma sanayisinin de dikkatini çekmiş durumda. Amerikan İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA, beyne takılan çipler sayesinde kaybedilen anıların geri getirilmesi ve yeni anılar oluşturulabilmesi için yapılacak araştırmaya 80 milyon dolar yatırım yaptı. DARPA’nın biyoteknoloji bölümü başkanı Dr. Justin Sanchez, “Aktif Hafıza Dönüşümü projesi ile anıların nasıl oluştuğuna dair bilgisayar modelleri çıkarıp hedeflenmiş uyarımlarla beynin anı oluşturma yeteneğinin nasıl geri kazanılabileceğini araştıracağız” diye konuştu.

Felçli hastalarının beyin dalgalarını, omurgaya iletmeden uzuvları çalıştırmayı başarabilen bir teknoloji geliştirildi. Hastanın beynindeki çip sayesinde beyin dalgaları bilgisayar yardımıyla kol kaslarına iletilebiliyor ve hasta kolunu kullanabiliyor.

5 Yorum

 • Basket Berlinden Merebalar,

  Bu ise PROJE ISE Tamamimiyla katil istibaratlarin
  gelistimis oldugu GIZLI Zihin Kontrol projesidir!

  Bu gibi Zihin kontrol projesi 1950 önce gelistirilen gizli Zihin kontrol projesidir!

  Tam 66 Yilda beridirki hala Halklardan gizlenilen ölümcül bir projesdir!

  Insanin Beynini böyle kontrol ederek, gerek günlük gerek ise senelik, hata ömür boyu gizlide, insanlarin tüm Düsünclerini Buluslarini, oldugu gibi hepsini caliyorlar!

  katil istibartlar uzakda cesitli Zihin kontrol teknikler ile, sadece insanlalrin Düsünclerini Buluslarini calmiyorlar!
  Birde insan psikolojisi ve beden özerine casitli Elekromanyetik silahlarla sürekli gizlide saldiriyorlar… ve agir dneylere tabi tutuyorlar… Günlük olrak uzakda Vucuduna Sinyal gönderiyorlar…… Madur kisinin günlük senelik Biolojik bilgilerini oldugu gibi caliyorlar… katil doktorlar ve asaglik ajanlar kisiye göre saldiri konseptini pilanliyorlar!

  katil istibarat ajanlar sende her Zihin Kontrol madurlarini ortalma 50 kez öldürme girisiminde bulunuyorlar!

  sende ortalama olarak 8.000 saat deyisk ,Gladio psikolojik savas yöntemler ile agir bedeler ödetiyorlar..

  Günlük Senelik olarak deyisik metodlarlar isinli Silahlarla Sinyal operesiyonu ile, sürekli taciz ediyorlar.. uykusunu engeliyorlar, tansiyonu düsürtüyolar..yükseltiyorlar Sekerini gene öyle Hiclerin özerine Düsüncesi özerine agir deneyler yapiyorlar.
  Miede kalb böbrek sorunlari cesitli psikolojik yapay hastaliklarla isanlari peisisan ediyorlar!..

  calismasini engeliyorlar,Saglikli olmasini engeliyorlar izole ediyorlar.. . madur kisi ne Mahkemde nede polise sikayet edebilir nede halka derdini anlatabilir!

  Dünya genelinde 1000. Milyona yakin gizli Zihin kontrolmadurlari varlar!

  Katil istibaratlar sadece madur kisilere saldirmiyorlar .. birde madur kislerin Aile birylerine saldiriyorlar! Onlar özerine agir deneyler yapiyorlar.. Düsünclerini caliyorlar..

  Yasim 50, tam 47 sende beridirki hala Zihin kontrol maduruyum!
  ,Sene 1969 Kelkitin bir köyünde yasar iken, ozamanlar 3 yasimda iken, 14 yasima kadar (11 sene) beni Zihin kontrole almisdirlar!
  1980 sonlarinda 14 almanya geldim, türkiyde zamaninda beni kimler uzakdan zihin kontrole almisdilar ise! Ardinda o X Ekip bu sefer alman , polisi,ic ve dis istibarati, yabanci ortakalri ile alamn resmi kurumalrin gözetiminden tam 36 senedirki hala beni zihin kontrole almakdalar!
  Beni zihin uzakdan kontrole alanlar ise, Bnd,Mit,Mossad,Cia,Gladio ve cesitli sionist yahudi örgütleriler…

  Bu yüzden beni Zihin kontrole almislar! Ben Mucid oldugum icin ve kücük yaslardan gelen bir takim yetneklere sahib oldugum icin!
  Alman devetin resmi kurumlari bana ait olan tüm Bulsualrimi tek 1 Euro bana ödemeden caldialr ve deyisik ülkelre ve ortaklari ile paylastilar!

  3 istibat ayanlari Basda, BND,CIA Mossad ve sionist Örgtüler bana ait olan Smart Arabasini Bio-Elektro-pilani, önce 1990 ardindan gene 1998 deyisik yöntemler ile deiyisik zamandan ve deyisk yerden berlin kreuzbergden benden caldilar!
  Ardindan bu projeyi bati almanya Böblingen denilen bir Sehirde gizlide yaptilar! Bud oluyorki Merceds Benz Bu büyük SKANDALDA haberdardi!

  Ardindan Bulus ile alkasi olmayan, Swatch Saatin Fimasinin sahibi Nikolay Hayek adiyla 1998 Tvlarda tanitlar! ardinda bu Projeyi tam 20.Milyar Euroya mercdes benz Firmasina satilar! Ardinda bir kac sne sonra Nikolay hayeki öldürtüler! böyle 20.Milyar paralara el koydular!

  Alman Devetin gözetiminde, ismini yazdigim istibarat ajanlari ve onalarin kulanmis oldugu kiralik katiler tarafindan, Berlinden evimden sürekli sanldirlara ogruyorum ve sürekli ölümle tehdit ediliyoruz sende ortalama 50 kez öldürme girisiminde bulunuyorlar! Öldürme metodlari ise uzakda kalbi durdurma,nefes almaya durdurma, yüksek tansiyon veya düsük tansiyon.. Seker kalbi zayiflatma damaralri tikama, Kalbe siynal göndermekle..

  Türkcem pek iyi olmadigi halde, yazi yazarken Klaviyede almanca oldugu icin,kisa olrak burda bazi iddilarimi iyi kötüde olsa dile getirmeye calisdim.
  Ben iddialrimi biraz dha detayli olrak gazeteci Hulki Cevizogluna yazip göndermisdim.

  iyi günler

  saygialar

  bayram S

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği