Elektrik israfını ölçen sensör

Fotoğaf: Bryce Vickmark
MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen küçük sensörler, evde hangi cihazın ne zaman ne kadar enerji harcadığını tespit edebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) araştırmacıları, evinizde hangi cihazın ne kadar elektrik harcadığını gösterebilen sensörler geliştirdi.

Kablosuz sensörler bir posta pulu büyüklüğünde ve eve gelen güç hattına bağlanıyor. Bu sensörler güç hattındaki yükselmeleri ve genel kullanım örüntülerini algılayabiliyor. Özel bir yazılım sayesinde evdeki her ampul, motor ve cihaz arasındaki farkı algılayabilen sistem, böylece hangi saatte hangi cihazların açık ya da kapalı olduğunu ölçebiliyor.

Veriler evden dışarı çıkmıyor

MIT’nin sisteminin en önemli avantajlarından birisi, evden toplanan enerji verilerini dışarıya aktarmaması. Sensörler ve yazılım tarafından elde edilen detaylı kullanım verileri yine evin içinde kalıyor. Bu verileri kullanan üçüncü parti uygulamalar da geliştirilebilir ancak bu durum bilgilerinizi bir başkasına teslim etmek zorunda kalmanız anlamına gelebilir.

Testler sistemin başarısını gösterdi

Araştırmacılar sistemin enerji tasarrufu, sera gazı salınımı ve güvenliğin geliştirilmesi gibi alanlardaki potansiyelini görebiliyor.

Yeterince veri toplanmasının ardından sistem artık kullanıcılara bir buzdolabının belirli bir sürede ne kadar elektrik harcadığını hatta dolabın ne zaman ‘defrost’ moduna geçtiğini söyleyebiliyor. Leeb’e göre sistemin bir eve yerleştirilmesi sadece 25 ila 30 dolar tutacak ve ev sahibinin hiçbir profesyonel yardıma ihtiyaç duymadan yerleştirebileceği kadar basit olacak.

Kaynak: MIT News

Bir süredir ev aletlerinin harcadığı elektriği ölçmek için çalışan MIT araştırmacıları, posta pulu büyüklüğünde sensörler geliştirdi. Evin ana enerji hattına bağlanan bu sensörler hangi cihazın çalıştırıldığını algılayarak o cihazın belirli bir süre içerisinde ne kadar enerji tükettiğini tespit edebiliyor. Kablosuz olarak enerji tüketimini algılayan sistem, elde ettiği verileri evin dışına çıkarmıyor. Böylece enerji tüketim verileriniz güvende oluyor. Sistemin 25-30 dolara herhangi bir eve takılabileceği tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği