Helsinki’nin akıllı şehir dönüşümü

Finlandiya'nın başkenti Helsinki, hem yöneticileri hem de vatandaşları ile akıllı şehire dönüşme konusunda ciddi adımlar atıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Finlandiya’nın başkenti Helsinki, akıllı şehire dönüşme konusunda çok ciddi adımlar atıyor. Dünya çapında bir çok büyük şehir akıllı sistemleri uygulamaya sokarak vatandaşlarına daha rahat bir yaşam sunmaya çalışıyor. Helsinki’yi diğer şehirlerden ayıran özellik ise sadece yetkililerin değil, vatandaşların da bu dönüşümde aktif olarak rol alması.

Avrupa Birliği tarafından desteklenen bIoTope projesine üye olan Helsinki, şirketlerin çok az yatırımla çok büyük yenilikler getirmesine ve sistemler sistemi (SoS) kurmasına imkan sağlıyor. Ülkede devlet tarafından toplan büyük veriler, tüm vatandaşlarla ücretsiz olarak paylaşılıyor. Vatandaşlar bu verileri kullanarak yazılımlar ya da şeylerin interneti ürünleri geliştirmeleri için destekleniyor. Yerel yaşam koşulları, altyapı, kamusal hizmetler ve ulaşıma dair bu veriler, sadece şehrin düzenlenmesinde değil; işletmelerde, sağlık kuruluşlarında, eğitim kurumlarında da değerlendiriliyor.

Herkese fazladan 1 saat

Şehirde eskiden bir enerji santrali olarak kullanılan bir bölge artık en son teknolojinin denendiği bir akıllı kasabaya dönüştürüldü. Smart Kalasatama adı verilen bölgede 2030 yılına kadar 20 bin kişinin yaşaması ve 8 bin kişinin çalışması amaçlanıyor. Şu anda bölgede 3 bin kişi yaşıyor.

Smart Kalasatama’da amaç vatandaşlara gün içinde kendilerine ayırabilecekleri fazladan bir saat kazandırmak. Bunun için trafik akışının hızlandırılması, lojistik faaliyetlerinin iyileştirilmesi, evden çalışma imkanlarının artırılması, yerel akıllı servislerin çoğaltılması ve kuyrukta bekleme sürelerinin azaltılması gibi alanlarda çalışmalar yürütülüyor.

Geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji

Bölgede bazı hizmetler otomatik hale getirildi. Pek çok vatandaş akıllı ev aletlerini mobil cihazlar üzerinden kontrol ediyor. Çöp toplamak için de bölgeye çöp kamyonları girmiyor. Çöpe atacağı şeyleri kategorilere ayıran vatandaşlar, her çöpü kendi kutusuna bırakıyor. Bir boru hattıyla merkeze bağlı olan bu kutular çöpleri vakum aracılığıyla bölgenin dışındaki bir toplama alanına gönderiyor. Çöp kamyonları burada biriken atıkları geri dönüşüm merkezlerine götürüyor.

Kalasatama adeta israfa karşı savaş açmış bir yerleşim yeri. Çöplerin geri dönüştürülmesinin yanı sıra bölge halkının kitle fonlaması yöntemiyle inşa ettirdiği güneş enerjisi santrali, bölgedeki evlere elektrik sağlıyor. Böylece bölgenin enerji için diğer kaynaklara bağımlılığı azalmış oluyor.

İsraf karşıtı bir başka uygulama da süpermarketlerde gıda ürünlerine yerleştirilen RFID sensörleri ile gerçekleştiriliyor. Paketin içindeki kimyasalları algılayabilen mekanizma gıdanın son kullanım tarihinin yaklaştığını fark ediyor. Çöpe atılmadan gıdanın tüketilmesi için ürünün fiyatını otomatik olarak düşüren cihaz, müşterilere ve market sahibine de bildirim göndererek durumu haber veriyor. Böylece hem market sahibi çöpe atacağı ürünü uygun bir fiyata satmış oluyor hem de vatandaşlar yiyecek ihtiyaçlarını daha ucuza giderebiliyorlar. Bu RFID sensörleri evlerde de aynı şekilde kullanılabiliyor.

Otonom ulaşım

Son olarak, Finlandiya’da trafiğe çıkan araçların bir şoförü olması zorunlu olmadığı için ülkede sürücüsüz ulaşım diğer ülkelere göre çok daha hızlı ilerleyebiliyor. Helsinki’de normal otobüslerin girmekte zorlandığı, az yolcusu olan bölgelerde otonom minibüsler hizmet veriyor. Belirli bir rota üzerinde hareket eden ve 9 kişiyi taşıyabilen minibüslerin gelecekte şehrin diğer bölgelerine de yayılması bekleniyor.

Kaynak: Read Write

Helsinki'yi akıllı şehire dönüştürme konusunda önemli yatırımlar yapan yönetim, vatandaşlarına sağladığı imkanlarla, onların da şehri dönüştürmesine imkan veriyor. Devlet kurumlarının topladığı verileri vatandaşlarla paylaşması, bu verilere göre yeni icatlar ortaya çıkmasını ve sorunların çok daha çabuk çözülmesini sağlıyor. Şehirdeki eski bir enerji santralinin yerine inşa edilen Smart Kalasatama adlı bölge, teknolojik yeniliklerin ilk kez denendiği bir alan olarak kullanılıyor. Bölgede yaşayan 3 bin kişi, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji ve israfın engellenmesi konusunda ciddi ilerlemeler kaydetti. Bunlara ek olarak, Helsinki'nin toplu taşıma ihtiyacının bir kısmı, otonom minibüsler tarafından sağlanıyor. Gelecekte bu teknolojilerin şehrin ve ülkenin geneline yayılması hedefleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği