Alphabet Finlandiya’da dronla teslimat yapacak

Helsinki’de önümüzdeki aydan itibaren yemek siparişlerini Alphabet Wing dronları teslim edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın ana şirketi Alphabet, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de hizmet verecek bir eve teslimat servisini başlatmak üzere. Alphabet Wing adı verilen bu servisin en önemli özelliği ise, teslimatın dron robotlar aracılığıyla yapılacak olması. Önümüzdeki aydan itibaren Helsinki’de yaşayanların telefonla verdikleri yemek siparişleri, bir dron tarafından kendilerine teslim edilecek.

Avustralya’da denenmişti

Dron teknolojisini mükemmel hale getirmek için 2014 yılından beri çalışan Alphabet, test sürüşlerini Avurstralya’da yapmaya başlamış ve başkent Canberra’daki firmalarla yaptığı farklı iş birlikleri vasıtasıyla servisini geliştirmişti. Şirket geçtiğimiz günlerde beklenen izni alarak Helsinki’de servise başlama çalışmalarına girişmişti.

Helsinki programı aslen geçtiğimiz Aralık ayında duyurulmuştu ve şirket de şehirlilerle yaptığı atölye çalışmalarıyla servisi en iyi şekilde yapmanın yollarını arıyordu. Ayrıca dron teknolojisi şehrin kuzeyindeki soğuk havasına uyumlu hale getirilecek şekilde test edildi.

Tek seferde 20 km gidebiliyor

1,5 kiloya kadar ağırlık taşıyabilen ve her bir uçuşta 20 km yol kat edebilen dronlar servise ilk olarak Helsinki’nin en kalabalık bölgesi olan Vuosaari’da başlayacak.

Bu arada şirketin ABD’den de izin aldığı ve yakında orada da servise başlayabileceği biliniyor.

Kaynak: New Atlas 

Google'ın ana şirketi Alphabet, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de hizmet verecek bir eve teslimat servisini başlatmak üzere. Önümüzdeki aydan itibaren Helsinki’de yaşayanların telefonla verdikleri yemek siparişleri, bir dron tarafından kendilerine teslim edilecek.1.5 kiloya kadar ağırlık taşıyabilen ve her bir uçuşta 20 km yol kat edebilen dronlar servise ilk olarak Helsinki’nin en kalabalık bölgesi olan Vuosaari’da başlayacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği