Google’ın yeni çatı şirketi: XXVI

Google’ın ana şirketi Alphabet, XXVI Holdings adında yeni bir çatı şirket kurdu. Bu şirket, ‘diğer girişimler’e ev sahipliği yapacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google olarak bildiğimiz şirkete nasıl hitap edilmesi gerektiği konusunda kafanız karışıksa bu alanda yalnız değilsiniz. Geçen cuma, Google işleri iyice karmaşık hale getirdi. Google’ın ana şirketi Alphabet, XXVI Holdings adında yeni bir çatı şirket kurdu. Bu şirket, ‘diğer girişimler’e ev sahipliği yapacak. Bahsi geçen diğer girişimler, geçtiğimiz iki yıl içinde Alphabet yapısı altında kurulan yan şirketler.

Kafanız iyice karıştı mı?

Kolay bölümden başlayalım. Yeni şirketin adı XXVI, Roma rakamıyla 26 anlamına geliyor. İngiliz alfabesindeki 26 harfi temsil ediyor. Alphabet (alfabe) şirketine bir gönderme olarak seçilmiş.

Google bir çatı şirket değil

Google/Alphabet düzenlemesinin arka planı ise şöyle: 2015 yılında Google kendisini Alphabet olarak yeniden organize etti. Şimdi Google Alphabet şemsiyesi altında çalışan ayrı bir şirket olarak yönetiliyor. Başka şirketler de Alphabet çatısı altında varlığını sürdürüyor. Bahsedilen ‘diğer girişimler’ ise bu dönemde Google’ın yatırım yaptığı Waymo (otonom sürüş), Verily (yaşam bilimleri), ve X (teslimat dronları gibi uç teknoloji projeleri).

Alphabet cuma günü XXVI’ı kurmadan önce ‘diğer girişimler’ teknik olarak hala Google’ın yan şirketi konumundaydı. XXVI, Google’ın Alphabet’e dönüşümünü tamamlamak için gerçekleştirilen son halka oldu. Bloomberg’e konuşan bir Alphabet sözcüsü dönüşümün sadece bir ‘yasal formalite’ olduğunu ve hissedarların kontrollerini ya da şirketlerin operasyonlarını etkilemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Business Insider

Google olarak bildiğimiz şirkete nasıl hitap edilmesi gerektiği konusunda kafanız karışıksa bu alanda yalnız değilsiniz. Geçen cuma, Google işleri iyice karmaşık hale getirdi. Google’ın ana şirketi Alphabet, XXVI Holdings adında yeni bir çatı şirket kurdu. Bu şirket, ‘diğer girişimler’e ev sahipliği yapacak. Bahsi geçen diğer girişimler, geçtiğimiz iki yıl içinde Alphabet yapısı altında kurulan yan şirketler.Yorumunuz: