Softbank, Boston Dynamics’i satın alıyor

Uluslararası teknoloji şirketi Softbank, Alphabet ile robot girişimleri Boston Dynamics ve Schaft'ın satışı konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uluslararası teknoloji şirketi Softbank, Alphabet ile robot girişimleri Boston Dynamics ve Schaft‘ın satışı konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Anlaşmanın detaylarına erişmek çok mümkün değil. Taraflar herhangi bir satış maliyeti açıklamazken ödemenin yetkililerden onay beklediği belirtildi.

Softbank Group CEO’su Masayoshi Son “Bugün insan yetenekleriyle üstesinden gelemediğimiz pek çok konu var. Akıllı robotlar, bilgi devriminin bir sonraki aşamasında önemli bir rol oynayacak. Boston Dynamics de ileri seviye dinamik robot üretimi alanında açık bir şekilde teknoloji lideri konumunda.” şeklinde konuştu.

Bir yıldır satılıktı

Bir yıldan fazla bir süre önce Google’ın ana şirketi Alphabet, Boston Dynamics’i satışa çıkarma kararı almıştı. Robot şirketi 2013 yılında Google tarafından 500 milyon Dolar’a satın alınmıştı. Schaft da aynı yıl içinde Google tarafından satın alınmıştı.

Softbank robotlara uzak bir şirket değil. Şirketin geliştirdiği Pepper adlı robot, 2015’te piyasaya çıktıktan sonra bir dakikadan kısa bir süre içinde stoklar tükenmişti. Pepper, Queensland Teknoloji Üniversitesinde sosyal robotik araştırma platformu olarak kullanılacak.

Kaynak: ZDNet

Uluslararası teknoloji şirketi Softbank, Alphabet ile robot girişimleri Boston Dynamics ve Schaft'ın satışı konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Anlaşmanın detaylarına erişmek çok mümkün değil. Taraflar herhangi bir satış maliyeti açıklamazken ödemenin yetkililerden onay beklediği belirtildi. Google 2013'te satın aldığı Boston Dynamics'i geçtiğimiz yıl satışa çıkarmıştı.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği