Google robotlarını terk ediyor

Ürettiği robotlarla hem hayranlık hem de korku uyandıran Boston Dynamics şirketinin satışa sunulacağı iddia edildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google ilgiyle takip edilen robot şirketi Boston Dynamics‘i satmayı düşünüyor. 2013’te Google’ın bünyesine giren daha sonra Google’ın Alphabet çatısına girmesiyle X departmanının altında çalışmalarına devam eden Boston Dynamics Youtube’a koyduğu robot videolarıyla popülarite kazanmıştı. Videolarda robotların hızını, tırmanma yeteneklerini ve dayanıklılığını sergileyen şirket izleyenlerde hayranlık hem de korku uyandırıyordu.

Geçtiğimiz günlerde, özel bir e-postanın yanlışlıkla şirket içinde yayılmasıyla öğrenildiği ifade edilen bilgiye göre, Google şirketin insanlarda oluşturduğu korku duygusundan çekiniyor. Son olarak insansı bir robotun, günümüzde insanların yaptığını işlerde çalışabildiğini gösteren bir video yayınlayan Boston Dynamics, insanların “Robotlar işlerimizi elimizden almaya geliyor” diye düşünmesine sebep olmuştu.

Google’ın Boston Dynamics’i satmak istemesinin bir sebebi de şirketin Google’a oldukça pahalıya mal olması olabilir. Yıllardır araştırmalar yaparak etkileyici robotlar üreten Boston Dynamics henüz bu çalışmaları nakite çevirebilmiş değil. Bir danışmanın Larry Page’e gönderdiği söylenen e-postaya göre de Boston Dynamics’in kayda değer bir gelir getirmesi için en az 10 yıl beklemek gerekebilir. Google’ın 2015 sonunda açıkladığı rapora göre, çok düşük gelir getiren ar-ge çalışmalarına yıllık 3.5 milyar doların üzerinde para harcanıyor. Bu giderler göz önüne alındığında Google’ın robot sevdasından vazgeçeceği iddiası daha da kuvvetleniyor.

Ancak bu durum Boston Dynamics için çok da kötü bir haber olmayabilir. Google’ın şirketi satmak istemesi durumunda Amazon ve Toyota gibi devlerin Boston Dynamics’e talip olabileceği şimdiden konuşulmaya başlandı. Ürettiği her robot tüm dünyada ana haber bültenlerinde gösterilen bir şirketin alıcı bulamaması zaten şaşırtıcı olurdu.

Google'ın popüler robot şirketi Boston Dynamics'i satmayı planladığı iddia edildi.  2013'ten beri Google bünyesinde pek çok robot üreten ancak henüz bir gelir elde edemeyen şirket Google'a milyar dolarlara mal oluyor. Şirketin insanlarda oluşturduğu korku duygusunun Google ile ilişkilendirilmesinden endişe ediliyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği