Google robotlarının bitmeyen çilesi

Boston Dynamics, uzun süredir üzerinde çalıştığı insansı robot Atlas’ın son versiyonunu tanıttığı bir video yayınladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer robotların dünyayı ele geçirmesiyle ilgili kabuslar görüyorsanız Boston Dynamics’in yeni videosunu izlemek istemeyeceksiniz. 2013’te Google tarafından satın alınan, daha sonra Alphabet bünyesinde Google X araştırma departmanının bir kolu olarak faaliyet gösteren Boston Dynamics, uzun süredir üzerinde çalıştığı insansı robot Atlas’ın son versiyonunu tanıttığı bir video yayınladı.

Önceki versiyonlarda kablolara bağlı olarak ve yanmalı motorlar kullanarak çalışan robot artık tamamen bağımsız ve sadece elektrik kullanarak çalışıyor. Böylece ilk kez Atlas’ı laboratuvarın dışında, karlı tepeleri aşarken görme imkanı buluyoruz.

Videoda robotun engebeli arazide düşmeden yürüyebildiğini, dengesini kaybeder gibi olduğunda ağırlığını diğer tarafa vererek dengede kalabildiğini, 4.5 kiloluk kutuları yerden alıp taşıyabildiğini ve raflara yerleştirebildiğini görüyoruz. Ancak bu robotun en korkunç özelliği, yüzüstü düştükten sonra çevik hareketlerle doğrulup sorunsuzca çalışmaya devam etmesi. Atlas tüm bunları yapabilmek için LIDAR teknolojisinden ve sensörlerden yararlanıyor.

Taşıdığı kutu elinden düşürüldüğünde ya da bir hokey sopasıyla itildiğinde hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam eden, elinden alınan kutuyu takip eden Atlas’ın çalışma azmi göz dolduruyor. Videoyu izlerken hepimiz Atlas için biraz üzüldük ve hokey sopalı Boston Dynamics çalışanını bir lazer silahıyla yok edeceği anı bekledik. Robotun -şimdilik- herhangi bir askeri donanımı bulunmuyor ancak darbelere reaksiyon göstermek gibi çok daha karmaşık işleri yapabildiği göz önüne alınırsa, silah kullanmakta çok da zorlanmayacağı tahmin edilebilir.

Boston Dynamics, videoda görülen QR kodlara dair bir açıklama yapmadı ancak robotun bu kodları okuyarak ne yapması gerektiğini anladığı düşünülüyor. Atlas’ın, üzerinde QR kod bulunan kapıyı açarak binayı tek başına terk etmesi ise hepimizi korkutmaya yetecek bir ayrıntı.

Google'ın robot şirketi Boston Dynamics, insansı robot Atlas'ın yeni versiyonunu tanıttı.  Önceki versiyonlarında kablolara bağlı olarak çalışan robot artık bağımsız hareket edebiliyor. Atlas robot darbelere reaksiyon göstererek dengede kalabiliyor. Düşerse de kendi başına ayağa kalkabiliyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği