Boston Dynamics robotlarından korkmak için henüz erken

Boston Dynamics'in Atlas adlı insansı robotundan korkmamız için çok fazla sebep yok. Robotun kendine ait bir yapay zekası bulunmuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Boston Dynamics geçtiğimiz günlerde dünyanın en gelişmiş insansı robotu Atlas’ı açık alanda koşup önüne çıkan kütüklerin üzerinden atlarken gördüğümüz bir video yayınladı. Bu son derece dikkat çekici bir mühendislik başarısı olsa da insansı robotlardan korkmak için henüz erken olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Evet iki bacağı olan bir robotun engebeli zeminde koşması ve inanılmaz bir hızla zıplaması epeyce zor zira bunlar çok hassas denge ve refleksler gerektiren şeyler. Koşabilen ve engellerin üzerinde atlayabilen insansı robot, insanların hareket edebildiği her alanda robotların da hareket edebilmesini sağlama yolunda önemli bir başarı oluşturuyor.

Yapay zekası yok

İnsanlar Boston Dynamics’in robotlarından biraz ürküyor. Fakat Atlas’tan korkmamak için birkaç sebep var. Her şeyden önce Atlas bir uzaktan kumada yardımıyla bir insan tarafından kontrol ediliyor. Yani bu hareketleri yapmaya kendi kendine karar veren bir yapay zekası yok. Diğer bir sebep ise robotun aşırı pahalı olması. Bu da yakın zamanda çevremizde bu tarz robotlar görmemizin pek mümkün olmadığını gösteriyor. Üstelik pek çok kez gördüğümüz üzere robot hala yere düşmeye bir hayli meyilli.

Kaynak: MIT Technology Review

Geçtiğimiz günlerde engebeli bir arazide koşup önüne çıkan kütüklerin üzerinden atlarken gördüğümüz insansı robot Atlas görenleri ürkütüyor. Ancak MIT Technology Review, Boston Dynamics'in robotlarından korkmamız için bir sebep olmadığını, zira robotların insan kontrolünde olduğunu ve şimdilik erişilemeyecek kadar pahalı olduğunu söylüyor.

5 Yorum

  • Haber için teşekkürler değerli dostum. Zaten “Yapay Zeka” diye birşey de yok. Robotun yazılımsal kodlamasını yapan kişi de bir insan ve şöyle bir yazılım henüz yok. “Söylenileni anla -> söylenileni kaydet – söylenilen hakkında fikir üret ve kendi içinde bir muhakeme yap -> duygular geliştir ve insani duygusal tepkiler ver” tüm bunlar, böyle bir zeka yapısı sadece insanda var (henüz) bunun dışında yayılan uçuk haberlerde ki bir yapay zekadan çok çok uzağız.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği