Boston Dynamics’in yeni devekuşu robotu

Boston Dynamics, 2017'de tanıttığı Handle adlı robotunun yeni tasarımını tanıtan bir video yayınladı. Yeni Handle depolarda çalışması için geliştirilmiş.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Boston Dynamics’in en son YouTube videosu, şirketin en yeni robot tasarımını tanıtıyor. İlk kez 2017’de tanıtılan Handle adlı robotun yeni versiyonunu gördüğümüz bu videoda devekuşu şeklinde bir robot kolileri paletlere istifliyor ya da istiflenmiş kolileri paletten alıp taşıma bandına yerleştirebiliyor.

2017’deki versiyona göre yeni Handle’da bazı önemli değişiklikler var. Önceki versiyonda robotun yerden 1.2 metre zıplayabildiği ve çeşitli numaralar yapabildiği görülüyordu. Bu videoda ise robotun işlevselliği öne çıkarılmış. Şirketin ilk ve tek tekerlekli robotu olan Handle özellikle düz yüzeylerde hızlıca (saatte 15 km) hareket edebiliyor. Bu da robotu fabrika ve depolarda çalışmaya uygun hale getiriyor. Ancak robotun iki bacaklı tasarımı, insan gibi yürümeye de müsait (ama dizleri ters yöne bakıyor). Böylece Handle her türlü zeminde hareket edebiliyor.

Yeni tasarım, yeni işlevler

Yeni Handle, artık insansı görünümünden çıkmış ve uzun bacakları ve uzun boynuyla bir devekuşuna benziyor. Önceki modelde bulunan iki kol yerine yerleştirilen uzun boyun gibi yapının ucunda görüntü algılayıcılar ve vakumlu vantuzlar bulunuyor. Robot artık kolileri insan gibi iki elinde tutmak yerine vantuzlarıyla çekip bırakıyor. Videoda Handle’ın kolileri olması gereken yere özenle yerleştirebildiği görülüyor.

Robotun arka kısmında bulunan geniş bölüm (poposu? kuyruğu?) hem Handle’ın iç aksamını içinde bulunduruyor hem de robot öne eğildiğinde dengesini sağlamasına yardımcı oluyor.

Otonom ve kablosuz çalışma özelliği

Videoda iki adet Handle robotun kablosuz bir şekilde çalıştığı görülüyor. YouTube’daki açıklama metninde robotların tüm işleri kutulardaki matris kodlarına göre otonom olarak yaptıkları ifade ediliyor. Kodlar gerekli yerlere yerleştirildiğinde robotlar stoklama ve sipariş hazırlama işlerini de başarıyla gerçekleştirebiliyor.

Bu videoda önceki Boston Dynamics videolarından farklı olarak robotlara eziyet eden insanlar yok. Robotlar da havalı hareketler yapmak yerine işine gücüne bakıyor gibi duruyor. Bu video ile birlikte Boston Dynamics’in artık sadece havalı robotlar yapan bir şirket olmaktan çıkıp, belirli sorunlara belirli robotik çözümler getiren bir şirkete evrildiğini söylemek mümkün. Handle da şirketin bugüne kadar geliştirdiği en iş odaklı robot olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: ArsTechnica

Boston Dynamics'in en son YouTube videosu, şirketin en yeni robot tasarımını tanıtıyor. İlk kez 2017'de tanıtılan Handle adlı robotun yeni versiyonunu gördüğümüz bu videoda devekuşu şeklinde bir robot kolileri paletlere istifliyor ya da istiflenmiş kolileri paletten alıp taşıma bandına yerleştirebiliyor. Robot kablosuz ve otonom olarak çalışabiliyor. Bu robot şirketin ürettiği robotlar arasında belirli bir işe odaklı ilk robot olarak dikkat çekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği