Boston Dynamics’in yeni zıplayan robotu: Handle

Boston Dynamics'in tanıttığı yeni robotu Handle önceki robotlara çok benzemiyor. Ayaklarında teker bulunan robot saatte 15 km hıza ulaşabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şimdiye dek Boston Dynamics’in pek çok farklı robotuna tanıklık ettik. Zürafa benzeri garip robotu, Spot adlı robot köpeği ya da insan boyutlarındaki Atlas adlı robotu hepimizi korkutmaya yetmişti. Ancak bugüne kadar üretilen robotların ortak noktası, insan ya da hayvanlar gibi yürümeye çalışmalarıydı. Bu konuda elde ettikleri başarı korkutucu olsa da yine de bu robotlardan koşarak kaçabileceğimizi düşünmek rahatlatıcıydı.

Şirketin geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni robotu Handle ise önceki robotlara çok benzemiyor. Yine iki bacağı olan robotun ayaklarında bu kez birer tekerlek bulunuyor ve bu tekerlekler sayesinde Handle saatte 15 km hıza ulaşabiliyor. Bu hız, son gücüyle koşan bir insana yetişmek için yeterli olmayabilir ancak unutmamak lazım; robotlar yorulmaz.

Zıplıyor!

Ayrıca Handle’ı atlatmak için bir şeylerin üzerinden atlamayı düşünüyorsanız şimdiden söyleyelim, bu da yeterli değil. Çünkü Handle 120 santimetre yükseğe zıplayabiliyor.

Tüm bu gelişmelere rağmen Boston Dynamics’in hala Google’dan satılık olduğunu belirtmek gerek. Belki Handle bazı yatırımcıların şirketi satın almak istemesini sağlayabilir.

Kaynak: The Verge

Boston Dynamics'in geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni robotu Handle ise önceki robotlara çok benzemiyor. Yine iki bacağı olan robotun ayaklarında bu kez birer tekerlek bulunuyor ve bu tekerlekler sayesinde Handle saatte 15 km hıza ulaşabiliyor. Bu hız, son gücüyle koşan bir insana yetişmek için yeterli olmayabilir ancak unutmamak lazım; robotlar yorulmaz. Ayrıca Handle'ı atlatmak için bir şeylerin üzerinden atlamayı düşünüyorsanız şimdiden söyleyelim, bu da yeterli değil. Çünkü Handle 120 santimetre yükseğe zıplayabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=-7xvqQeoA8c

2 Yorum

  • İnanılmaz, insansı hareket kabiliyetine ve hızına bu kadar yaklaşan bir robotu ilk kez görüyorum!

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği