SpotMini 2019’da satışa sunuluyor

Boston Dynamics SpotMini adlı dört ayaklı köpek benzeri robotunu 2019'dan itibaren satışa sunmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Boston Dynamics ne zaman yeni bir robot videosu yayınlasa, robotların dünyayı ele geçireceği günlerin biraz daha yaklaştığı hissine kapılmaktan kendimizi alamıyoruz. Özellikle Black Mirror’ın geçtiğimiz yıl yayınlanan Metalhead bölümünde yer alan küçük birer köpek şeklindeki silahlı robotlar herkesin korkularını daha da körükledi. Boston Dynamics ise tüm bu korkuların üzerine gitmek istercesine bir hamle ile SpotMini adlı robotunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. SpotMini, küçük bir robot şeklinde üretilen ve baş/kol benzeri bir uzantı sayesinde çevresiyle etkileşim kurabilen bir robot -şirketin ürettiği tüm robotlar arasında, Black Mirror bölümünde ölüm saçan robotlara en çok benzeyeni.

Tabii ki Boston Dynamics’in amacı insanları korkutmaktan ziyade insanlığa faydalı olmak. SpotMini önceki videolarda bulaşık makinesine bulaşıkları yerleştirirken ya da çöpü dışarı çıkarırken görülmüştü. Bu özelliklere sahip bir robot, günlük yaşamın ufak tefek angaryalarından kurtulmaya yardımcı olabilir. Boston Dynamics bu robotları büyük ihtimalle önce şirketlere satmaya başlayacak. Satışların 2019’dan itibaren başlayacağı belirtiliyor. Ancak robotun fiyatına dair herhangi bir açıklama yapılmış değil. Ayrıca bu robotu bir dron uçurur gibi kullanabilecek miyiz yoksa ciddi bir mühendislik bilgisine mi ihtiyacımız var bunu da henüz bilmiyoruz.

Boston Dynamics, SpotMini’nin şirketin en sessiz robotu olduğunu söylüyor. 30 kg ağırlığındaki robot tek şarjda 90 dakika çalışabiliyor. Şirket, üreticilerle görüşüp ilk etapta 100 adet SpotMini üretilmesi için talimat verdi. Gelen talebe göre ikinci partinin boyutu da netlik kazanacak. Bu satışlarla birlikte, 1992 yılında kurulan Boston Dynamics 26 yıllık çalışmalarının ardından ilk kez para kazanmaya başlayacak.

Kaynak: Digital Trends

1992'den bu yana robot üreten ve yayınladığı her robot videosuyla insanların korkularını tetikleyen Boston Dynamics ilk kez satış yapmaya hazırlanıyor. Şirketin daha önce ev işleri yaparken videosunu paylaştığı SpotMini adlı köpek benzeri robotu 2019'dan itibaren satışa sunulacak. Robotun fiyatı henüz bilinmiyor. İlk etapta 100 adet robot üretilmesi için talimat verildi. Sonraki partiler gelen yeni siparişlere göre şekillenecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği