MIT’nin parende atan robotu

MIT'nin geliştirdiği şirin robot Mini Cheetah bir ev hayvanı gibi koşup zıplamanın yanı sıra ters takla da atabiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

MIT’nin yeni robotu Mini Cheetah dört ayaklı, şirin mi şirin, metalik bir ev hayvanı. Perşembe günü yayımlanan videoda Mini Cheetah yeteneklerini sergiledi. Küçük robot ters takla atabiliyor, koşabiliyor, yana adım atabiliyor, hoplayabiliyor ve kuru yaprakların arasında küçük parlak bir köpek gibi oynayabiliyor.

Mini Cheetah MIT’nin Biyomimetik (doğayı yansıtan) Robotik Laboratuvarı tarafından üretildi. Aynı laboratuvar, çok daha büyük bir robot olan Cheetah 3’ü de üretiyor. Büyük kardeş, yerden masanıza zıplayabiliyor.

Mini Cheetah sadece 9 kg ağırlığında ve birisi tarafından tekmelendiğinde kendisini toparlayabiliyor. Sırtüstü düşse bile yuvarlanıp ayağa kalkabiliyor. Tanıtım videosunun sonunda Mini Cheetah’nın başarısız olduğu anlar da gösteriliyor ama robot yine de ayakta kalmayı başarıyor.

SpotMini’ye benziyor

MIT bu robotun, ters takla atabilen ilk dört ayaklı robot olduğunu söylüyor. Bu jimnastik yeteneğini daha önce Boston Dynamics’in iki ayaklı robotu Atlas’ta görmüştük. Mini Cheetah’nın tasarımı, Boston Dynamics’in ünlü SpotMini adlı köpek benzeri robotuna benziyor.

Mini Cheetah küçük boyutu ve akrobatik yetenekleri sayesinde çok çekici olsa da bir insanın yürüyüş hızından iki kat daha hızlı koşabildiğini aklınızda bulundurmanızda fayda var. Şimdilik sevimli görünse de bu robotların bir gün sizi kovalamayacağının sözünü veremeyiz. Belki de Black Mirror hepimizi korkuttu.

Kaynak: CNET

MIT'nin yeni robotu Mini Cheetah dört ayaklı, şirin mi şirin, metalik bir ev hayvanı. Perşembe günü yayımlanan videoda Mini Cheetah yeteneklerini sergiledi. Küçük robot ters takla atabiliyor, koşabiliyor, yana adım atabiliyor, hoplayabiliyor ve kuru yaprakların arasında küçük parlak bir köpek gibi oynayabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği