Boston Dynamics binlerce robot köpek üretecek

Boston Dynamics'in ilk ticari robotu SpotMini önümüzdeki yıldan itibaren yılda bin adet üretilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tekinsiz şekilde çevik robotların üreticisi Boston Dynamics ilk ticari ürününü pazara taşımaya hazırlanıyor. SpotMini adlı robot küçük bir köpeğe benziyor. Ürünün piyasaya sürüleceği Mayıs ayında açıklanmıştı. Şirketin kurucusu Marc Raibert geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Önümüzdeki yılın Temmuz ayında Boston Dynamics yılda bin adet SpotMini üretiyor olacak” şeklinde konuştu.

Daha geniş hedef ise çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek esnek bir platform yaratmak. Raibert’e göre SpotMini şu anda inşaat, teslimat, güvenlik ve ev işlerine yardım alanlarında test ediliyor.

Boston Dynamics’in önceki robotlarını gösteren videolarda birçok kablo ve metal aksam görünür durumdaydı. SpotMini ise tamamlanmış tasarımıyla, ticari bir ürünün etkileyici görünüşüne sahip. Yaklaşık 90 cm yüksekliği ve 25 kg ağırlığıyla SpotMini daha büyük robotların erişemeyeceği yerlere gidebiliyor. Yılan gibi uzanan kolu, normalde bir köpeğin başının olacağı yere bağlanmış. Bu kol sayesinde kapıları açabiliyor. Robot bu özellikleri ve görünüşüyle Jurassic Park’taki ‘velociraptor’lara ve Alien 3 filmindeki köpek uzaylı Xenomorph‘a benzetiliyor.

Yardım etmeye geliyor

Ama korkmanıza gerek yok, bu robot bizi yok etmeye değil bize yardım etmeye geliyor. Yakında hayatın pek çok alanında SpotMini’nin kullanıldığını görebiliriz. Raibert’e göre aynı uzanma koluna farklı araçlar eklenebilecek. Böylece üçüncü parti şirketler de robotu farklı amaçlarla kullanmak için araçlar geliştirebilecek. Orijinal Spot robotu teslimat deneylerinde kullanılmıştı. Belki Amazon gibi şirketlerin test ettiği teslimat dronlarına alternatif olarak SpotMini karada kullanılabilir.

Boston Dynamics’in çalışmalarının ticari alana taşınması geçtiğimiz yıl yaşanan satışın ardından gerçekleşti. 2013’te Google tarafından satın alınan şirket 2017’de Japon SoftBank şirketine satılmıştı. Bu durum, Boston Dynamics’in pazarlanabilir bir ürün üretmekte sıkıntı çektiği yönünde yorumlanmıştı. Ancak bugün şirket ilk ürünlerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu robotların ne kadar başarı sağlayacağını görmek için beklemek gerekiyor.

Kaynak: Fortune

Boston Dynamics ilk ticari ürününü pazara taşımaya hazırlanıyor. SpotMini adlı robot küçük bir köpeğe benziyor. Ürünün piyasaya sürüleceği Mayıs ayında açıklanmıştı. Şirketin kurucusu Marc Raibert geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Önümüzdeki yılın Temmuz ayında Boston Dynamics yılda bin adet Spot Mini üretiyor olacak" şeklinde konuştu. Daha geniş hedef ise çeşitli uygulamalarda kullanılabilecek esnek bir platform yaratmak. Raibert'e göre SpotMini şu anda inşaat, teslimat, güvenlik ve ev işlerine yardım alanlarında test ediliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği