SpotMini’nin artık kolları da var

Youbionic adlı İtalyan şirket, yeni geliştirdiği 3D yazıcıyla üretilen robotik kollarını Boston Dynamics'in robotik köpeğine yerleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Youbionic adlı İtalyan şirket, yeni geliştirdiği 3D yazıcıyla üretilen robotik kollarını tanıtmak için kolları Boston Dynamics’in robotik köpeğine yerleştirdi. Dört ayaklı SpotMini Boston Dynamics tarafından ev işlerinde kullanılmak amacıyla geliştiriliyor. Robot merdiven çıkabiliyor ve kendi kolu sayesinde kapı açabiliyor. Youbionic’in kolları ise robotun bir zürafa boynu gibi uzanan tek kolunun yerini alarak SpotMini’nin yeteneklerini artırmayı hedefliyor.

Youbionic, robotik protez kollarını geliştirmeye 2014 yılında başladı. O dönemden bu yana kollara çeşitli güncellemeler ve geliştirmeler getiren şirket, insanlara takılabilen fazladan iki el sunan bir tasarım da geliştirdi. Şimdi ise Youbionic en son biyonik ürününü piyasaya sürdü. Youbionic One adı verilen ürün, bir çift yapay koldan oluşuyor. Ürün bir STL dosyası olarak, evde 3D yazıcıda üretilmek üzere satın alınabiliyor.

Tasarımda değişiklikler yapabilirsiniz

Cihazın amacı günlük işlerin uzaktan kumandayla ya da sizden bağımsız olarak (otonom) yapılabilmesini sağlamak. Cihazı 3D yazıcıda yazdırmadan önce kendi ihtiyaçlarınıza göre boyutlarını büyütüp küçültmek mümkün. 3D yazıcıda üretilen cihazla erişilebilecek düzenleme özgürlüğünü göstermek için Youbionics, Boston Dynamics ile çalıştı. Ortaya çıkan sonuç yarı insan yarı hayvan ama yüzde 100 robot bir ürün oldu. İş birliği sonucunda SpotMini, insan kollarına kavuştu.

Dört bacaklı SpotMini robotlar 25 kg ağırlığında ve 17 ekleme sahip. 14 kg yük taşıyabilen robot, üç boyutlu görüş sistemine sahip ve tek şarjda 90 dakika boyunca çalışabiliyor. Önceki videolarda merdiven tırmandığı ve kapı açabildiği görülen robot, yeni kollarıyla çok daha fazla yeteneğe sahip oldu. Robot aynı zamanda derinlik algılayıcıları ve stereo kamera sayesinde artık daha kolay hareket edebiliyor.

Eğer kendi biyonik cihazlarınızı oluşturmak istiyorsanız, robotik kolların STL dosyalarını 179 Dolar’a Youbionic’in sitesinden satın alabilirsiniz.

Kaynak: DesignBoom

Youbionic adlı İtalyan şirket, yeni geliştirdiği 3D yazıcıyla üretilen robotik kollarını tanıtmak için kolları Boston Dynamics'in robotik köpeğine yerleştirdi. Dört ayaklı SpotMini Boston Dynamics tarafından ev işlerinde kullanılmak amacıyla geliştiriliyor. Robot merdiven çıkabiliyor ve kendi kolu sayesinde kapı açabiliyor. Youbionic'in kolları ise robotun bir zürafa boynu gibi uzanan tek kolunun yerini alarak SpotMini'nin yeteneklerini artırmayı hedefliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği