En hamarat robotu Google geliştirdi

Doğal afet bölgelerinde insanların ulaşamadığı noktalarda görev üstlenecek yarı otonom robot Atlas 'boş zamanlarında' ev temizleyip, mobilya da taşıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Evlerimizi temizleyen robot süpürgeler Jetgiller’e öykünmemizi tatmin etmemiş olacak ki Rosy‘ye benzeyen bir robot icat ediyoruz. Şaka bir yana Atlas, dünyaca ünlü Boston Dynamics isimli robotbilim şirketinin ABD Ordusu’na yönelik savunma teknolojileri geliştiren DARPA (Savunma Amaçlı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) için geliştirdiği insansı bir robot.

DARPA Robot Teknolojileri Yarışması‘nda boy gösterecek 1,9 metrelik, 156,5 kg’lık Atlas, kurtarma ekipleri için tehlike arz eden doğal afet bölgelerinde görev alacak. Yarı otonom robot, yöneticisinin verdiği komutları kendi zekasını kullanarak, kendi yolunu çizerek uygulayabiliyor.

Geliştiricileri kodlarını sürekli geliştirdiklerini söylese de şimdilik bu ‘komutu anlayıp yapacaklarını hesaplama’ konusu için epey zaman alabiliyor. Beklemekten usanan geliştiricileri sıkılıp Atlas’a eğlenceli sayılabilecek işler yaptırmışlar. Milyar dolarlık araştırma – geliştirme bütçesine sahip bir robotun  ev süpürmesi, mobilyaların yerini değiştirmesi ve odun taşıması bir bakıma ironik. 20 kat hızlandırılmış halini aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

BONUS BİLGİ: Atlas geçtiğimiz yıl yapılan 2015 DARPA Robot Teknolojileri Yarışması’nda finale kadar yükselmiş fakat kazanamamıştı. Buna rağmen gösterisiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Google'ın sahibi olduğu Boston Dynamics tarafından ABD Ordusu için geliştirilen Atlas adlı robot, doğal afetlerde yardıma koşacak. 1,9m boyunda, 156,5kg ağırlığındaki robot insanlar için tehlikeli sayılan ortamlarda görev alacak. Yarı otonom Atlas, insandan aldığı komutları gerçekleştirmenin yolunu kendi 'düşünerek' buluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği