Robot evriminin yolculuğu

Robot bilimi son 15 yılda katlanarak ilerledi ancak robot devriminden biraz uzaktayız.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robot kelimesi, ilk olarak 1921’deki Karel Čapek‘in bilim kurgu oyunu R.U.R.’de insan benzeri makineleri tanımlamak için kullanılmıştı. Bu terim, kölelik anlamına gelen Çek sözcüğü robotadan türetilmişti. Robot bilimi, son 15 yılda katlanarak ilerledi ancak tüm bu gelişmelere rağmen, bir robot devriminden biraz uzaktayız.

Artık, gelişen teknolojiyle beraber dost canlısı bir müze rehberinden veya süpürge makinesinden daha fazlası yapılabiliyor. Geçen birkaç 10 yıldır robotlar üretim hatlarında ve bilim laboratuvarlarında yer alıyor, günlük hayatlarımızda ise pek görünmüyor. Yani, her evde bir robotun olduğu bilim kurgu tahminleri henüz gerçekleşmezken; Amazon, akıllı bir ev robotu üzerinde çalıştığını fakat robot devrimi için daha yolun olduğunu bildirdi.

2016 yılında Boston Dynamics, “Atlas, The Next Generation” başlıklı bir video yükledi ve iki yılda 28 milyondan fazla izlendi. Video, yüzü olmayan ve insan şekline benzeyen iki ayaklı bir robotu gösteriyor. Robot, kapıları açarak karla kaplı bir ormanlık yolda ilerliyor daha sonra kutuları kollarıyla kaldırıyor.

Bir yıl sonra, yeni bir video yüklendi: “What’s new, Atlas?” Bu sefer robot, kutuların üzerinde atlıyordu ve ters takla atabiliyordu. Boston Dynamics, Atlas’ın yanı sıra, Alphabet’in laboratuvarında bazı hayvanlardan ilham alarak robotlar üretti. Bu robotlar afetlerde yardım edebiliyor ve askerlere savaş yardımı sağlayabiliyor.

İnsan benzeri bir başka robot da Sophia. Önden insan gibi görünen bu robot, şakalar yapıp sorulara cevap verebilecek bir sohbet arkadaşı. Sophia’yı geliştiren ekip robotun, ileride hasta ve yaşlı insanlara yardım edebileceğini düşünüyor. Tıbbi robotlar ise, doktorların kafatası ameliyatı yapmasına ve prostat kanseri cerrahisinin yan etkilerini hafifletmesine yardımcı oluyor.

Yakında, robotlar evde IKEA mobilyalarınızı monte edebilecek ve yemeklerinizi pişirebilecek.

Yemek siparişlerinizi bir posta robotundan alabileceksiniz.

Apple da, kısa süre önce eski iPhone’ları geri dönüşüm için verimli bir şekilde parçalayabilen Daisy adında bir robot tanıttı. Kısacası robotlar topluma katkıda bulunuyor ve bu katkı önümüzdeki 10 yılda hızla artacaktır.

Kaynak: Gadget Flow

Robot bilimi son 15 yılda katlanarak ilerledi ancak bir robot devriminden biraz uzaktayız. Geçen birkaç 10 yıldır robotlar, genelde üretim hatlarında ve bilim laboratuvarlarında yer alıyor. Kutuları kollarıyla kaldıran ve ters takla atan Atlas, sohbet edebilen insansı robot Sophia, afetlerde yardım eden ve askerlere savaş yardımı sağlayan robotlar, ameliyatlarda yardım eden tıbbi robotlar, mobilya monte eden ve yemek pişiren yardımcı robotlar, geri dönüşüm için eski telefonları parçalayan robotlar, sipariş getiren posta robotları ve akıllı ev robotları derken robotların topluma katkısı hızla artacaktır.Bir yanıt

  1. Oğuzhan avatarı
    Oğuzhan

    Robotların işçi olarak çalışması beni korkutuyor. Evrensel robot yasası gibi bir şey çıkarılması gerektiğine inanıyorum.

Yorumunuz: