Amazon bir ev robotu üstünde çalışıyor

Amazon, Vesta adını verdiği bir ev robotu geliştiriyor. Tam olarak ne gibi işlerde kullanılacağını bilinmeyen robot, Alexa'nın hareket edebilen versiyonu şeklinde tasvir ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Konuyla ilişkili olduğu bilinen kişilerden alınan bilgilere göre Amazon, adını Roma mitolojisinde aile ve evi temsil eden tanrıça Vesta’dan alan bir ev robotu geliştiriyor. Projeyi Amazon’un Lab126 donanım araştırma ve geliştirme birimi müdürü Gregg Zehr yürütüyor. Lab126; Echo hoparlör, Fire tablet ve Fire Phone gibi Amazon cihazlarından sorumlu olan bölüm.

Aslında birkaç yıl önce ortaya çıkan Vesta projesi, bu yıl hızlandırıldı. Projeye dair bilgi veren kişiler, Vesta ev robotunun bu yılın sonuna kadar Amazon çalışanlarının evine gönderilmeye başlanacağını belirtti. Robotun 2019 itibariyle tüketiciye sunulması planlanıyor ancak planların değişebileceğini ya da projenin iptal edilebileceğini de göz önünde bulundurmak gerek.

Amazon robotunun ne gibi işler yapabileceği henüz bilinmiyor. Ancak projeyle ilişkili kişiler, Vesta’yı bir çeşit ‘gezici Alexa’ olarak tanımlıyor. Kullanıcılar evlerinin Echo cihazları olmayan yerlerinde Vesta’yı kullanabilir. Prototipinde gelişmiş kameralar ve bilgisayarlı görme yazılımı bulunan robot, tıpkı bir otonom araç gibi evin içinde gezinebilecek.

İnsanlara yoldaşlık eden veya basit işleri yapan ev robotları, teknoloji endüstrisini onlarca yıldır meşgul eden bir konu. Örneğin Atari’nin kurucusu Nolan Bushnell, 1983 yılında üç ayaklı, kardan adama benzeyen Topo adlı robotu tanıtmıştı. Apple 2 bilgisayarıyla çalışacak şekilde programlanabilen Topo pek işe yaramamıştı ve az sayıda satılmıştı. İlerleyen yıllarda şahitlik ettiğimiz kullanışlı ev robotları üretme çabalarının da pek başarılı olduğu söylenemez. 2002’den beri 20 milyon adet satılan Roomba adlı robot süpürge, bu alanda en göze çarpan örnek diyebiliriz. Sony ve LG de yakın zamanda bu alana ilgi göstermeye başladığını belli etti. LG, Ocak ayında düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Cloi adlı robotunu tanıttı. Sony de Aibo adlı robotik köpeğinin yeni versiyonunu görücüye çıkardı.

Research and Markets’ın tahminine göre, tüketici robotu piyasası 2023 yılı itibariyle yılda 15 milyar Dolar değere ulaşacak.

Kaynak: Bloomberg

Projeyle yakından ilişkili olduğu bilinen kişilerin yaptığı açıklamaya göre Amazon, adını Roma mitolojisinde aile ve evi temsil eden Vesta adlı tanrıçadan alan bir ev robotu geliştiriyor. Vesta ev robotunun 2018 sonuna kadar Amazon çalışanlarının evlerine gönderileceği söyleniyor. Piyasası sunulması ise en erken 2019 itibariyle olacak. Tam olarak ne gibi işler yapacağı bilinmeyen Vesta'nın Alexa'nın hareket edebilen versiyonu olacağı söyleniyor. Prototipinde gelişmiş kameralar ve bilgisayarlı görme yazılımı bulunan robot, tıpkı bir otonom araç gibi evin içinde gezinebilecek.

2 Yorum

  • bu içerik hiç üretilmeseymiş keşke, amazon bir robot üzerinde çalışıyor ama ne bizde bilmiyoruz içeriği biraz zorlama olmamış mı?

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği