Haftanın Özeti: 168

7 - 14 Ocak 2018 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Adweek tarafından 2017’nin ajansı olarak seçilen İsveç merkezli Åkestam Holst, kadınların idrarlarını bir dergi sayfasının üzerine damlatmalarını teşvik eden bir kampanya başlattı. Kulağa biraz iğrenç gelse de, IKEA için yapılan kampanyanın eğlenceli bir yönü var zira hamilelik testlerine benzer bir teknoloji kullanılan sayfa sayesinde eğer hamileyseniz beşik fiyatlarında özel indirim elde ediyorsunuz.

İnternetten kıyafet alırken “üzerime olur mu”, “nasıl görünür” soruları alttan alttan beynimizi kemirir. Amazon, bu derde çare olmak için, kullanıcıyı sanal bir ortama yerleştirerek kıyafetleri denemesine imkan sağlayan harmanlanmış gerçeklik temelli bir ayna patenti aldı. Bir dizi ekran, kamera ve projektör kullanan ayna, bulunduğu ortamı tarayarak sanal bir model oluşturma mantığıyla çalışıyor.

İyi bir gece uykusunun ne kadar değerli olduğunu bilen Philips, uyku kalitesini artırmak için SmartSleep adını verdiği bir cihaz geliştirdi. SmartSleep’in hedef kitlesi gecede genellikle 5-7 saat arası uyuyabilen, uyudukları süre içinde alacakları enerjiyi en üst seviyeye çıkarmak isteyen kişilerden oluşuyor.

CES 2018’e katılan Dynamics Inc. ve Sprint banka, kredi, mağaza ve manyetik işlem kartı olarak kullanılabilen yeniden programlanabilir bir ödeme aracı tanıttı. Şimdilik Cüzdan Kartı olarak adlandırılan karttaki cep telefonu anteni, doğrudan bankayla iletişime geçebilen bir özelliğe sahip.

Uzun zamandır Samsung’un piyasaya katlanabilen bir akıllı telefon süreceği yönünde söylentiler dolaşıyor ancak markayla ilgili tek yenilik bu olmayabilir. Güney Kore devinin, çift taraflı ekrana sahip bir akıllı telefon üretmesi de ihtimal dahilinde. Aşağıda örneği olan patent başvurusu, yan kısmı çevreleyen ve arka kısmı kaplayan bir ekrana sahip. Sistem simgelerinin her iki tarafta da görülebildiği düşünülürse, ön ve arka yüz dokunmatik olacak.

“Akıllı telefona dönüşebilen bir akıllı saat sahibi olmak varken neden ikisini ayrı ayrı taşıyasınız ki?” düşüncesiyle yola çıkan Shell Wearables, bu ayın sonunda Indiegogo’da görebileceğimiz iki işlevli bir mobil elektronik cihaz üzerinde çalışıyor. Saat olarak kullanılırken bileğinizde duruyor. Android telefon olarak kullanmak istediğinizde ise yerinden çıkarıp, her ikisi de anten görevi gören mikrofon ve hoparlör ‘kanatlarını’ açıyorsunuz. İlginç.

Uçan arabalar kadar olmasa da uzun zamandır merakla beklenen bir şey mech yarışı. Furrion isimli şirket bunu gerçeğe dönüştürme iddiasında. Prosthesis adı verilen bu yarışçı yaklaşık 4,5 metre boyunda ve 6,8 ton ağırlığında. Şimdilik kayda değer bir rakibi yok, ayrı mesele.

Makinelerin ve yapay zekanın dünyayı ele geçirmesinden korkanlar için ‘umut verici’ bir gelişme de yaşandı CES 2018’de. LG‘nin fuarda bir basın toplantısıyla tanıttığı Cloi, sorulan sorulara cevap veremedi ve oldukça kötü bir performans ortaya koydu. Belki de sandığımızdan daha zekidir ve misafirlerin karşısına çıkmaya utanan ergen taklidi yapmıştır.

Las Vegas’ta bir striptiz kulübü, sahneye direk dansı yapan robot çıkararak kısa süreli şöhretten payını aldı. Sapphire isimli kulübün yöneticisi Peter Feinstein ise, “Tüketici Elektroniği Fuarı ziyaretçileri için yaratıcı bir şeyler düşünüyorduk, aklımıza bu geldi” sözleriyle, her ortamda hayata tutunabileceği mesajını verdi. Tabii bu ilk değil, elimizde 2010 yılından görüntüler var.

Kopin ve Pico Interactive adlı girişim, yeni bir giyilebilir ev sinema sistemi olan Eagle’ı tanıttı. Bu sistem 80 inç genişliğinde bir ekran tecrübesi yaşarken dış dünyanın da farkında olmanızı sağlamayı vadediyor. Büyük ihtimalle kafanızda bu cihaz takılıyken bir gezintiye çıkmak istemezsiniz ama karşıdan gelen birisi size merhaba demeden önce ona göz ucuyla bakmanız mümkün olabilecek.

Danimarka seviyeyi yükseltmeye devam ediyor. Bjarke Ingels Group tarafından tasarlanan, Kopenhag’da inşa edilen yeni elektrik santrali, aynı zamanda bir eğlence alanı işlevi görecek. Bu yeni santral, dünyanın en yüksek yapay tırmanma duvarı ile yaklaşık 600 metre uzunluğunda bir kayak alanı da barındıracak. Proje, Kopenhag’ın 2025 yılına kadar dünyanın sıfır karbon başkenti olma hedefinin bir parçası.

Arch Daily, 2017’de çekilmiş en popüler mimarlık fotoğraflarını sıraladı. Birbirinden ilham verici yapıların yer aldığı seçkide, aşağıdaki gibi bakıp bakıp iç geçireceğiniz, olmadık hayaller kuracağınız evler de var. Omar Gandhi Architect tarafından tasarlanan ev, Kanada’nın Broad Cove yöresinde.

Doublespace Photography

Hollanda merkezli Lightyear adlı girişim tarafından tasarlanan ‘kendi kendini şarj eden’ otomobilin şarja ihtiyaç duymadan aylarca yol kat edebildiği ve 400-800 kilometre arası menzile sahip olduğu söyleniyor. Peki güneş enerjili bir otomobil uygulanabilir bir çözüm mü? Şirketin cevabı, evet. 2019’da piyasaya sürülebilmesi planlanan model aynı zamanda bu teknolojiyle bağdaştırılan düşük performans gibi çeşitli güçlükleri aşabilecek bir çözüm sunuyor.

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Bilgisayar üreticisi Dell, geri dönüştürülen ana kartlardan elde edilen altınları kullanarak ürettiği sınırlı sayıdaki mücevher koleksiyonunu tanıttı.[/inlinetweet] Mücevher tasarımı için Alacakaranlık film serisinin tanıdık yüzlerinden Nikki Reed ile iş birliği yapan Dell, 14 ve 18 ayar altın yüzükler, küpeler ve kol düğmeleri sunuyor.

Shadecraft adlı girişim, güneşin hareketlerini takip edebilen Sunflower adı verilen ilk otonom robotik şemsiyeyi CES 2018’de tanıttı. Sistemdeki çoklu sensörler, verileri gerçek zamanlı olarak analiz ederek şemsiyenin güneşi takip etmesini, rüzgar hızının yüksek olduğu zamanlarda şemsiyenin zarar görmemesi için kapanmasını sağlıyor.

Yine CES 2018‘de ilgi odağı olan markalardan biri de e-Palette konseptiyle Toyota oldu. Perakende satış, teslimat gibi alanlarda da ‘görev alacak’ olan e-Palette şimdiden Pizza Hut, Amazon, Uber gibi firmalarla anlaşmış durumda. Aracın 2020’ye yetişmesi bekleniyor. Evet, Black Mirror’da benzerini gördük.

Nissan da boş durmadı ve CES 2018’e brain to vehicle teknolojisini tanıttı. Zihinle etkileşime giren sistem, geleneksel kullanıma oranla manevralarda 0,2 ile 0,5 saniye kadar daha hızlı olma iddiasında. Henüz kullanıma sunulmayacağını da belirtelim.

Öte yandan CES’te ‘otomobil tutkunlarını’ en çok etkileyen model Çinli -ve elektrikli- Byton oldu. Alexa ile sesli asistan desteği ve jestlerle komut imkanı sunan otomobil, hemen hemen tamamı dokunmatik ön konsoluyla da dikkat çekiyor. 325 mil (yaklaşık 523 km) menzil, yüz tanıma modu ve 5G internet bağlantısı özelliklerinden sadece birkaçı.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: