Güneşi takip eden çok amaçlı robotik şemsiye

Shadecraft adlı girişim, güneşin hareketlerini takip edebilen Sunflower adı verilen ilk otonom robotik şemsiyeyi CES 2018 etkinliğinde tanıttı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Shadecraft adlı girişim, güneşin hareketlerini takip edebilen Sunflower adı verilen ilk otonom robotik şemsiyeyi CES 2018 etkinliğinde tanıttı. Sunflower, nesnelerin interneti (Internet of Things) teknolojisini kullanarak dış mekanlarda kullanılabilecek bir akıllı ev ekosistemi oluşturuyor. Sistemdeki çoklu sensörler verileri gerçek zamanlı olarak analiz ederek şemsiyenin güneşi takip etmesini, rüzgar hızının yüksek olduğu zamanlarda şemsiyenin zarar görmemesi için kapanmasını sağlıyor.

Şemsiyenin üst kısmında güneşi takip ederken bir yandan da enerji depolamayı sağlayan güneş panelleri yer alıyor. Bu şekilde biriktirilen enerji, şemsiyeyi akıllı ev konseptinin bir parçası haline getiriyor zira şemsiyenin içinde video kaydı yapıp fotoğraf çekebilen 360 derece güvenlik kamerası, kontrol edilebilen bir aydınlatma sistemi, hoparlörler ve çoklu şarj özellikleri mevcut. Dahası, sistem Bluetooth ve Wi-Fi kullanmasına rağmen isteğe bağlı olarak hücresel veriyle de kontrol edilebiliyor.

   Kaynak: Design Boom

Shadecraft adlı girişim, güneşin hareketlerini takip edebilen Sunflower adı verilen ilk otonom robotik şemsiyeyi CES 2018 etkinliğinde tanıttı. Sistemin çoklu sensörleri verileri gerçek zamanlı olarak analiz ederek şemsiyenin güneşi takip etmesini, rüzgar hızının yüksek olduğu zamanlarda şemsiyenin zarar görmemesi için kapanmasını sağlıyor. Şemsiyenin üst kısmında güneşi takip ederken bir yandan da enerji depolamayı sağlayan güneş panelleri yer alıyor. Bu şekilde biriktirilen enerji, şemsiyeyi akıllı ev konseptinin bir parçası haline getiriyor zira şemsiyenin içinde video kaydı yapıp fotoğraf çekebilen 360 derece güvenlik kamerası, kontrol edilebilen bir aydınlatma sistemi, hoparlörler ve çoklu şarj özellikleri mevcut.Yorumunuz: