Şemsiye paylaşımı girişiminin şemsiyeleri kayıp

Şemsiye paylaşımı girişimi Sharing E Umbrella, birkaç hafta içinde neredeyse 300 bin şemsiye kaybettiklerini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mobike gibi bisiklet paylaşımı şirketlerinin Çin’de giderek yaygınlaşmasıyla, birkaç yeni girişim şemsiye paylaşımı konseptini oluşturdu. Tek sorun ise şemsiyelerin çoğunun kaybolması.

Çin’deki 11 şehirde uygulanmaya başladıktan sadece birkaç hafta sonra, Sharing E Umbrella adlı şirket neredeyse 300 bin şemsiyenin kaybolduğunu açıkladı.

Şencen merkezli şirket, bu yılın başlarında 10 milyon Yuan (5,26 milyon Lira) yatırımla kurulmuştu. Müşteriler telefonlarındaki uygulamayı kullanarak şemsiye için 19 Yuan (10 Lira) depozito ücreti ödüyor. South China Morning Post’un haberine göre, şirketin CEO’su Zhao Shuping, Çin’de giderek yaygınlaşan bisiklet paylaşımlarından ilham alarak böyle bir şey ürettiğini söyledi. Bisiklet paylaşımı Shuping’in sokaktaki her şeyin paylaşılabilir hale geldiğini fark etmesini sağlamış.

Tren ve otobüs istasyonlarında şemsiye sunan Sharing E Umbrella, zamanla şemsiyelerin iade edilmesinin sorun haline gelebileceğini fark etti. Zhao, “Şemsiye bisiklet gibi bir şey değil. Bisiklet herhangi bir yere park edilebilir, şemsiye söz konusu olunca tırabzan ya da çit gibi şeylere ihtiyaç oluyor.” diyor.

Pes etmiyorlar

South China Morning Post, şemsiye için en güvenli yerin müşterinin evi olacağını, orada zarar görmeyeceğini söylüyor. Fakat görünen o ki müşteriler işlerini bitirdikten sonra şemsiyeleri iade etmeyi atlıyor.

Kaybolan her bir şemsiye şirkete 60 yuan masraf çıkartıyor, fakat Zhao umudunu kaybetmiş değil. Bu yılın sonuna kadar 30 milyon şemsiyeyi daha kullanıma sunmayı planlıyor.

Sixth Tone adlı haber sitesi şemsiye paylaşımı sektöründe 14 rakibi olan Sharing E Umbrella’nın zaman geçtikçe daha büyük problemlerle karşılaşabileceğine dikkat çekiyor.

Yağmura bağlı bir işte sabit kar elde etmek zor olabilir. En fazla yağışı yaz aylarında alan Çin’de diğer aylarda elde edilen kar oldukça düşük olacaktır. Daha da kötüsü, sık sık yağmur yağan bölgelerde insanlar genellikle kendi şemsiyelerini satın almayı tercih ederler.

Benzer şeyler yaşandı

Çin’deki hırsızlık olaylarından etkilenen tek paylaşım sektörü şemsiye paylaşımı değil elbette. Geçtiğimiz ay bisiklet paylaşım girişimi Wukong Bicycles, Çongçing’deki bisikletlerinin neredeyse tümünü altı ay içinde çaldırdıktan sonra faaliyetlerine son vermek durumunda kalmıştı.

Bardaktan boşanırcasına yağmur yağarken bir şemsiye kapıp eve koşmak kulağa hoş gelse de paylaşımlı hizmetler sunan şirketler ürünlerini takip etme yöntemlerini değiştirmedikçe sektörde uzun süre tutunmaları pek mümkün görünmüyor.

Kaynak: Shangaiist

Sharing E Umbrella şirketinin CEO’su Zhao Shuping, bisiklet paylaşımı konseptinden ilham alarak şemsiye paylaşımını oluşturduklarını söyledi. Müşteriler telefonlarındaki uygulamayı kullanarak 19 yuan depozito karşılığında şemsiye kiralayabiliyor. Karşılaşılan en büyük sorun ise şemsiyelerin iade edilmemesi. Shuping, birkaç hafta içinde neredeyse 300.000 şemsiyenin kaybolduğunu belirtti. Umudunu kaybetmeye niyeti olmayan şirket bu yılın sonuna kadar 30 milyon şemsiyeyi daha hizmete sunmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği