Elektrik santrali ve eğlence alanı bir arada

Kopenhag'da inşa edilecek yeni bir elektrik santrali dünyanın en yüksek yapay tırmanma duvarı ile yaklaşık 600 metre uzunluğunda bir kayak alanı barındıracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Şehir sakinlerinin dumana ve kokuya maruz kalmaması için elektrik ve atık yönetimi santralleri genellikle şehirlerin dışına doğru kurulur.

Bjarke Ingels Group tarafından tasarlanan, Kopenhag’da inşa edilecek yeni elektrik santrali bu kategorinin biraz dışında kalıyor zira santral sürdürülebilir bir çözüm sunarken son derece eşsiz bir mimari örneği oluşturuyor. Amager Kaynak Merkezi (Amager Resource Center) olarak adlandırılan bina, şehrin elektrik şebekesine katkıda bulunmak adına çöpleri elektriğe dönüştürecek. Bu yeni elektrik santrali dünyanın en yüksek yapay tırmanma duvarı ile yaklaşık 600 metre uzunluğunda bir kayak alanı da barındıracak. Ziyaretçiler kayak alanı ve tırmanma duvarında keyifli şekilde vakit geçirebilecek.

2018’in ilerleyen aylarında hizmete girecek elektrik santrali, şehrin önceki santraline kıyasla daha az karbondioksit üretecek.

Hedef ‘sıfır karbon başkenti’ olmak

Santral faaliyete girdikten sonra bir yıl içinde 57 bin kişinin kayak alanını kullanması bekleniyor. Ayrıca santralin etrafında go kart pisti, futbol sahaları ve su sporları için ayrılan alanlar bulunacak. Amager Kaynak Merkezi’nin 62 bin 500 eve elektrik, 160 bin eve ise sıcak su sağlayacağı düşünülüyor. Santral sayesinde Kopenhag yılda 10 bin tonu bulan hurda atığının yüzde 90’ını geri dönüştürmüş olacak. 643 milyon Dolar maliyetli yapı, dünyanın en verimli atık yakma ve enerji üretme santrali olacak. Bu proje, Kopenhag’ın 2025 yılına kadar dünyanın sıfır karbon başkenti olma hedefinin bir parçasını oluşturuyor. Tasarımcıların hedefi ise şehir ile atık santrali arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlamak.

Kaynak: Business Insider

Şehir sakinlerinin rahatsız olmaması için elektrik ve atık santralleri genellikle şehirlerin dışına doğru kurulur. Kopenhag'da inşa edilecek yeni elektrik santrali bu kategorinin dışında kalıyor zira santral sürdürülebilir bir çözüm sunarken son derece eşsiz bir mimari örneği oluşturuyor. Bu yeni elektrik santrali dünyanın en yüksek yapay tırmanma duvarı ile yaklaşık 600 metre uzunluğunda bir kayak alanı da barındıracak. Ayrıca santralin etrafında go kart pisti, futbol sahaları ve su sporları için ayrılan alanlar bulunacak. Amager Kaynak Merkezi olarak adlandırılan yapının 62 bin 500 eve elektrik, 160 bin eve ise sıcak su sağlayacağı düşünülüyor. Bu proje, Kopenhag'ın 2025 yılına kadar dünyanın sıfır karbon başkenti olma hedefinin bir parçasını oluşturuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği