Dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali Hindistan’da

Çin ve ABD'nin ardından dünyanın en büyük üçüncü güneş enerjisi pazarı olması beklenen Hindistan dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini hizmete soktu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi olabilir ancak komşusu Hindistan da yenilenebilir enerji konusunda en az Çin kadar hevesli. Çin ve ABD’nin ardından dünyanın en büyük üçüncü güneş enerjisi pazarı olması beklenen Hindistan geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini hizmete soktu. Bu sadece Hindistan’ın gelecekteki enerji güvenliği için değil, aynı zamanda ülkenin kısa dönemli enerji ihtiyaçları için de oldukça önemli bir gelişme.

Rekorları altüst etti

Adani Group’un yeni santrali, Tamil Nadu eyaletinde 1 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor ve 648 megawatt kapasiteye sahip. Bu kapasite önceki rekorun sahibi olan Kaliforniya’daki Topaz Güneş Enerjisi Çiftliğinin kapasitesinden neredeyse 100 MW daha fazla.

Santral sadece sekiz ay içerisinde inşa edildi ve 2,5 milyon adet solar modülden oluşuyor. 679 milyon Dolar’a mal olan santral tam kapasitede çalıştığında 150 bin evin enerji ihtiyacını karşılayabilecek. Tek bir noktada kurulan beş ayrı santralden oluşan yapı, Hindistan’ın toplam güneş enerjisi üretiminin 10 gigawatt’ın üzerine çıkmasını sağladı. Hindistan bu sınırı aşan birkaç ülkeden birisi oldu.

Yenilenebilir enerji liderliğine oynuyor

Paris Anlaşması’nı imzalayan ülkelerden birisi olarak Hindistan’ın yenilenebilir enerji taahhütlerini üç yıl erken tamamlayabilir. Ülke 2027’ye gelindiğinde elektrik ihtiyacının yüzde 60’a yakınını, fosil olmayan kaynaklardan elde ediyor olacak.

Güneş enerjisi şu anda ülkenin enerji kapasitesinin sadece yüzde 16’sını oluşturuyor ancak 2022 için konulan 175 GW yenilenebilir enerji hedefinin 100 GW’ını sağlaması planlanıyor. Bu hedefe ulaşmada, büyük santraller önemli rol oynayacak. Hükumet 21 farklı eyalette 33 ‘güneş parkı’ inşa etmeyi planlıyor. Bu parkların her birinin en az 500 megawatt enerji üretmesi hedefleniyor.

Güneş enerjisine öncelik vermek sadece geleceğe yapılan bir yatırım değil. Hindistan dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi ve enerji ihtiyacı 2000 yılından bu yana iki katına çıktı. Geçtiğimiz yıl ülke ilk kez ihtiyacından fazla enerji ürettiğini açıkladı. Ancak ülkede 300 milyon kişinin hala elektriğe erişimi olmadığı ve elektrik kesintilerinin sık sık yaşandığı belirtiliyor. Sorun elektriğin üretilmesi değil, dağıtılması gibi görülüyor. Bazı dağıtım şirketlerinin üretilen elektriği satın alamadığı belirtiliyor.

Hindistan hükumeti geçtiğimiz günlerde güneş enerjisi yatırım hedefini 100 milyar Dolar’a yükseltti. Öte yandan Çin’in yakında 850 MW enerji kapasiteli bir güneş enerjisi santralini kullanıma sokması ve rekoru Hindistan’dan devralması bekleniyor.

Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu

Çin dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi olabilir ancak komşusu Hindistan da yenilenebilir enerji konusunda en az Çin kadar hevesli. Çin ve ABD'nin ardından dünyanın en büyük üçüncü güneş enerjisi pazarı olması beklenen Hindistan geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini hizmete soktu. Bu sadece Hindistan'ın gelecekteki enerji güvenliği için değil, aynı zamanda ülkenin kısa dönemli enerji ihtiyaçları için de oldukça önemli bir gelişme. Adani Group'un yeni santrali, Tamil Nadu eyaletinde 1 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor ve 648 megawatt kapasiteye sahip. Hükumet gelecekte 21 farklı eyalette 33 'güneş parkı' inşa etmeyi planlıyor. Bu parkların her birinin en az 500 megawatt enerji üretmesi hedefleniyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği