Çin güneş enerjisinde dünya lideri

Çin’in yerleştirdiği güneş pili miktarı 2016’da iki kattan fazla artış gösterdi ve ülkeyi dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi haline getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çin’in yerleştirdiği güneş paneli miktarı 2016’da iki kattan fazla artış gösterdi ve ülkeyi dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi haline getirdi. Ulusal Enerji Yönetiminin (NEA) verdiği bilgiye göre Yerleştirilen güneş panellerinin kapasitesi 2016’nın sonunda 77,42 GigaWatt’a ulaştı. Geçtiğimiz yıl boyunca yerleştirilen güneş pilleri, toplam kapasiteyi 34,54 GigaWatt artırdığı belirtiliyor.

Shandong, Sincan ve Henan bölgeleri artışın en fazla yaşandığı bölgeler oldu. Ayrıca Sincan, Gansu, Qinghai ve İç Moğolistan bölgeleri toplam kapasite bakımından en yüksek seviyeye ulaşan bölgeler olarak kayıtlara geçti.

Yatırımlar devam edecek

NEA’nın planlarına göre Çin 2016-2020 arasında güneş enerjisi kapasitesini 110 gigavat artırmayı hedefliyor. Güneş enerjisi sistemleri geçtiğimiz yıl 66,2 milyar kilovat/saat enerji üreterek Çin’in toplam enerji ihtiyacının yüzde 1’ini karşılamıştı.

Ülkede şu anda fosil yakıt dışındaki enerji kaynakları toplam enerji üretiminin yüzde 11’ini oluşturuyor. 2030’a kadar bu oranın yüzde 20’ye çıkarılması amaçlanıyor. Çin bu hedeflerine ulaşmak için 2020’ye kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına 364 milyar Dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Kaynak: Reuters

Çin’in yerleştirdiği güneş pili miktarı 2016’da iki kattan fazla artış gösterdi ve ülkeyi dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi haline getirdi. Ulusal Enerji Yönetiminin (NEA) verdiği bilgiye göre Yerleştirilen güneş pillerinin kapasitesi 2016’nın sonunda 77,42 gigavata ulaştı. Geçtiğimiz yıl boyunca yerleştirilen güneş pilleri, toplam kapasiteyi 34,54 gigavat artırdığı belirtiliyor. 2020’ye kadar güneş enerjisi kapasitesinin 110 gigavat daha artırılması hedefleniyor.8 yanıt

 1. Umut SEN avatarı
  Umut SEN

  Böylece Çin’in Türkiye’nin kurulu elektrik gücü kadar güneş enerjisine sahip olduğunu öğrendik.
  Çin’deki toplam kurulu gücün %1 ‘i türkiyenin kurulu gücüne eşitmiş aynı zamanda.

  Kömür kullanmayalım falan demeyelim boşuna. Çin kömürden vazgeçmeden bu işin olmayacağı aşikar…

 2. Emre Duran avatarı
  Emre Duran

  İyi günler “güneş pili” yerine daha yaygın kullanımı olan “güneş paneli” terimi kulanılırsa metin için daha uygun olur diye düşünüyorum. Elektrik üretimi için kullanılan güneş panellerinin temel parçaları olan güneş pilleri paneldeki asıl işlemi (ışığı doğrudan elektrik enerjisine çevirme) yapan birimdir (https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cellhttps://en.wikipedia.org/wiki/Solar_panel).

  İyi çalışmalar,
  Emre Duran

  1. Dünya Halleri avatarı

   Haklısınız, düzelttik. Uyarı için teşekkür ederiz.

Yorumunuz: