Dubai, dünyanın en büyük atık enerji santralini kuracak

Dubai: "2020'ye kadar kentsel atığın yüzde 60'ından fazlası Dubai'deki 120 bin eve elektrik sağlayacak şekilde geri dönüştürülecek."

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dubai Belediyesi Pazar günü yaptığı açıklamayla, uzun süredir Warsan Bölgesi’nde kurmayı planladığı katı atık enerji projesini hayata geçireceğini açıkladı.

Dubai günde 8 bin ton kadar kentsel atık üretiyor. Kurulacak santral ise günde 5 bin ton atığı dönüştürerek 185 megawatt elektrik üretecek kapasitede olacak. Açıklamaya göre santral 120 bin eve yetebilecek kadar elektrik üretecek. Yani santral Dubai’nin yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık yüzde 2’sini oluşturacak.

Daha büyük bir hedefin parçası

Yetkililer 2 hektarlık alana inşa edilecek santrali “tek bir yerde faaliyet gösteren dünyanın en büyük katı atık enerji tesisi” şeklinde tanımlıyor. İnşaatın önümüzdeki birkaç ay içinde başlaması ve tesisin Dubai’de gerçekleşecek Expo 2020‘den önce tamamlanması planlanıyor.

Yetkililerden biri “Tesis Dubai’de sürdürülebilirlik sağlamamıza yardımcı olacak. Bu projeyi partnerimiz Dewa (Dubai Elektrik ve Su İdaresi) iş birliğiyle üstlendik.” dedi. Dewa CEO’su Saeed Mohammed Al Tayer, projenin müşterisi olacaklarını söyledi. Gulf News‘a konuşan Al Tayer, “Santral 132 kilovoltluk kablolarla Dewa’nın şebekesine bağlanacak.” dedi. Bu yeni santral, 2050 yılına kadar Dubai’nin bütün enerji ihtiyacının yüzde 75’ini temiz enerji kaynaklarından elde etmeyi amaçlayan ve böylece şehrin karbon ayak izini azaltmayı hedefleyen 2050 Temiz Enerji Stratejisi‘ne katkı sağlayacak.

Kaynak: Gulf News Environment

Dubai "tek bir yerde faaliyet gösteren dünyanın en büyük katı atık enerji tesisi" şeklinde tanımladığı enerji santralinin inşaatına önümüzdeki birkaç ay içinde başlayacak. Tesisin Dubai'de gerçekleşecek Expo 2020'den önce tamamlanması planlanıyor. Dubai günde 8 bin ton kadar kentsel atık üretiyor. 2 hektarlık alana kurulacak tesis günde 5 bin ton atığı dönüştürerek 185 megawatt elektrik üretecek kapasitede olacak. Açıklamaya göre santral 120 bin eve yetebilecek kadar elektrik üretecek. Bu yeni santralin 2050'ye kadar Dubai'nin enerji ihtiyacının yüzde 75'ini temiz enerji kaynaklarından elde etmeyi amaçlayan 2050 Temiz Enerji Stratejisi'ne katkı sağlayacağı umuluyor.

2 Yorum

  • aynısı Konya belediyesi tarafından yapıldı ve yanlış hatırlamıyorsam 60 bin konut elektrik ihtiyaçını karşılayor fakat kagıt lastık ve cam gibi atıklarında bir an önce geri dönüşüme kazandırılması lazım

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği