Sony’nin robot köpeği Aibo geri dönüyor

Sony'nin 2000'lerin başında pazardaki en gelişmiş robot hayvan olarak satışa sunduğu robot köpeği Aibo, önümüzdeki ilkbaharda geri dönüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sony’nin robot köpeği Aibo’yu hatırlıyor musunuz? 2000’lerin başında pazardaki en gelişmiş robot hayvan olarak karşımıza çıkan ürün 2006’da Sony’nin maliyet azaltma çalışmaları çerçevesinde piyasadan kaldırılmıştı. Ancak Nikkei’nin haberine göre Aibo orijinal ekibin yeniden toplanmasıyla önümüzdeki ilkbaharda geri dönüyor.

Yeni Aibo, yeni özelliklerle birlikte gelecek. Öncelikle, yeni robot bir evcil hayvandan çok akıllı ev aleti gibi davranacak. Yapay zeka ve internet erişimi ile birlikte Aibo kediniz ya da köpeğinizle değil, Amazon ve Google’ın akıllı hoparlörleriyle rekabet edecek.

Sony ayrıca yeni Aibo’yu açık kaynaklı bir işletim sistemi üzerine kurmayı planlıyor. Böylece üçüncü parti geliştiriciler akıllı köpek için yeni özellikler geliştirebilecek. Büyük bir hızla gelişen yapay zeka, Aibo için de yeni bir başlangıç anlamına gelebilir. Aynı şekilde, son 12 yıldır robot üretmeyen Sony, yapay zekanın gelişimiyle robot geliştirmeye geri dönebilir. Geçtiğimiz yıl yapay zeka geliştiricisi Cogitai’ye yatırım yapan Sony, bu alana geri döneceğine dair sinyaller vermişti.

“Bizim gücümüz donanım”

Şirket ayrıca, kendi çalışmalarının, yapay zekaya yatırım yapan diğer teknoloji devlerinin yanında geride kaldığının farkında olduklarını ancak halen keşfedilmemiş alanlar bulunduğunu belirtti. Sony Yöneticisi Hiroaki Kitano, ZDNet’e yaptığı açıklamada “Fiziksel dünyada yer alan bir çok ürünümüz var. Biz donanım üretiyoruz. Bizim gücümüz bu.” şeklinde konuştu.

Aibo ilk kez piyasaya çıktığında 2 bin 500 Dolar‘a satılıyordu. Bu yüzden çoğu ev için fazla lüks bir cihaz konumundaydı. Yeni ürünün fiyatına dair ise henüz bir açıklama yapılmadı.

Kaynak: Mashable

Sony'nin 2000'lerin başında pazardaki en gelişmiş robot hayvan olarak satışa sunduğu robot köpeği Aibo, önümüzdeki ilkbaharda geri dönüyor. Yeni Aibo, yeni özelliklerle birlikte gelecek. Öncelikle, yeni robot bir evcil hayvandan çok akıllı ev aleti gibi davranacak. Yapay zeka ve internet erişimi ile birlikte Aibo kediniz ya da köpeğinizle değil, Amazon ve Google'ın akıllı hoparlörleriyle rekabet edecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği