Sony’nin duygu yüklü robotu

Sony'nin Tokyo'daki kurumsal strateji toplantısında, şirketin önümüzdeki dönemde müşterilerle duygusal bağ kuracak robotlar üreteceği açıklandı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sony müşterilerle duygusal bağ kurabilen bir robot geliştirme planları üzerinde çalıştığını açıkladı. Şirketin Tokyo’da düzenlenen kurumsal strateji toplantısında CEO Kaz Hirai, Nisan ayında şirket içinde robot odaklı bir organizasyon kurulduğunu ve yakında açılış yapmayı planladıklarını ifade etti.

Şirketin sunum notlarında “Sony duygusal ilgi uyandıran deneyimler sağlamak için donanım ve hizmetleri entegre olarak kullanan yeni iş modelleri üretmeyi amaçlıyor.” dendi. Robot ile ilgili daha fazla detaya yer verilmedi. Japon telekomünikasyon şirketi SoftBank de Pepper adıyla benzer ‘duygusal’ robotlar üretiyor. Sony’nin AIBO adını verdiği robot köpekleriyle bu amaca bir anlamda ulaştığını söyleyebiliriz. Bazı kullanıcıların bu robot köpekler için cenaze töreni bile düzenlediği biliniyor.

Sanal Gerçeklik bir başka odak noktası

Sunumun başka bir noktasında Hirai sanal gerçekliği Sony için başka bir büyüme alanı olarak tanımladı. Playstation VR sisteminin Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor ve Sony bu teknolojiyi oyun sektörünün yanı sıra eğlence ve dijital görüntüleme gibi alanlarda kullanmak için doğru bir konumda olduğunu düşünüyor. Şirket ayrıca sanal gerçekliği yeni bir iş kolu olarak geliştirmeyi düşündüklerini ifade ediyor. Sunumda bu konuda da detaylara yer verilmedi.

“Çift kameralı telefonlar piyasayı hızlandıracak”

Sony’nin görüntü sensörü satışları geçtiğimiz çeyrekte beklenmedik bir şekilde düşüşe geçse de Sony cihaz departmanının orta ve uzun vadede ciddi büyüme göstereceğini düşünüyor. Çift kameralı telefonlara geçişin genel olarak yavaşlayan akıllı telefon pazarını hızlandırmaya yeteceği görüşü üzerinde duruluyor. Yeni iPhone tanıtımında en az bir eski model cihazın çift kameralı versiyonunun da piyasaya sürüleceği konuşuluyor. Sony’nin uzun zamandır Apple’a kamera parçaları sağladığı biliniyor.

Sony Nisan 2017’de başlayacak gelecek finansal yıl ile ilgili tahminlerini, oyun departmanında yükseliş, mobil, yarıiletken ve görüntü sistemleri alanında düşüş olacak şekilde güncelledi.

QRIO_wave_by_subaqua

Tokyo'da düzenlenen toplantıda konuşan Sony CEO'su Kaz Hirai şirketin gelecek planları hakkında bilgiler verdi. Hirai'nin sunumuna göre Sony yakın gelecekte duygusal robotlar ve sanal gerçeklik alanında çalışmalara imza atma planları yapıyor. Akıllı telefon sektöründeki yavaşlamayla özellikle görüntü sensörü satışlarında ciddi bir düşüş yaşayan Sony, telefonların çift kameralı olarak üretilmeye başlamasıyla bu yavaşlamanın düzeleceğini düşünüyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği