Pepper adlı robot İngiliz parlamentosuna konuk oldu

İngiliz parlamentosunda bir robot konuk, kendisi gibi teknolojilerin gelecekte insanları gereksiz hale getirmeyeceğini anlattı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İngiliz parlamentosunda bir robot konuk, kendisi gibi teknolojilerin gelecekte insanları gereksiz hale getirmeyeceğini anlattı. Middlesex Üniversitesinde kullanılan Pepper adlı robot Japon Softbank şirketi tarafından üretiliyor. Robot parlamentoda eğitim komitesinin dördüncü endüstriyel devrim üzerine yaptığı konuşmada söz aldı.

Pepper sözlerine, toplantıda konuşmasına izin verildiği için teşekkür ederek ve memnuniyetini belirterek başladı. Katılımcıları selamlayan Pepper daha sonra kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Pepper’ın yanıtları önceden programlanmış cevaplardan oluşuyordu.

“İnsanların yeni fikirlerine ihtiyacımız var”

Komite üyesi James Frith robota, dördüncü endüstriyel devrimde insanların rolünün ne olacağını sordu. Pepper bu soruya “Robotların oynayacak önemli bir rolü var ancak insanların teknoloji üretme, sürdürme ve buradan değer elde etme gibi özel yeteneklerine daima ihtiyaç duyacağız. Teknolojiler birleştikçe ve daha önce öngörmediğimiz şekillerde kullanılmaya başladıkça geleceğin çalışanları için yeni düşünce tarzlarına ihtiyaç duyacağız. Yeni fikirler üretebilen ve geleneksel sektör kurallarının dışında düşünerek teknolojik yeniliklerden değer elde edebilen insanlara ihtiyacımız olacak.” şeklinde konuştu.

Robot ayrıca ilkokul öğrencileriyle etkileşim kurabildiğini ve özel ihtiyaçları olan kişilerin yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olabileceğini de söyledi. Komite başkanı Robert Halfon robotu alkışlattı. Muhafazakar milletvekili Lucy Allan ise “Pepper sen daha önceki bazı bakanlarımızdan bile daha iyisin.” dedi.

Kaynak: London Evening Standart

İngiliz parlamentosunda bir robot konuk, kendisi gibi teknolojilerin gelecekte insanları gereksiz hale getirmeyeceğini anlattı. Middlesex Üniversitesinde kullanılan Pepper adlı robot Japon Softbank şirketi tarafından üretiliyor. Robot parlamentoda eğitim komitesinin dördüncü endüstriyel devrim üzerine yaptığı konuşmada söz aldı.Yorumunuz: