İnsanlık öldü, yaşasın robotlar!

Japon robot üreticisi GrooveX, başarılı asistan robotu Pepper'ın ardından insanların yalnızlığını giderecek yeni bir robot üretmek için çalışmaya başladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Groove X adlı robot şirketinin kurucusu Kaname Hayashi, daha önce ürettiği Pepper adlı insansı robotu seri üretime geçtikten sonra kendisine yeni bir amaç edindi. Pepper’dan edindiği deneyimle, insanlarla sosyal bağlar kurabilecek bir robot geliştirmek isteyen Hayashi insanların yalnızlığını robotlar ile gidermeyi amaçlıyor.

“Hepimiz yalnızlık hissediyoruz. Bunu inkar edersek yalan söylemiş oluruz” diyen Hayashi, bu hissin tarihin ilk çağlarından beri insanların hayatta kalmak için gruplar kurmasına yardımcı olduğunun altını çiziyor. Ancak çekirdek aile yapısıyla birlikte insanların içine kapandığını ifade eden Hayashi, bu problemi yeni robotu ile çözmek istiyor.

Google, Amazon ve Microsoft gibi teknoloji şirketleri, akıllı ev teknolojileri ile entegre ev sistemlerini, kişisel asistan formatında sunuyor. ‘Arkadaş’ olarak tanımlayamayacak bu sistemler daha çok gelişmiş yapay zeka sayesinde iyi bir hizmetçi görevi üstleniyor.

Asistan değil arkadaş olacak

Hayashi ise kurduğu 20 kişilik ekibin bir ev robotu ya da yapay zeka değil, yeni bir varlık yaratmak için bir araya geldiğini belirtiyor. Bu bakış açısıyla Groove X’in yeni robotunun, yapay zekalı hizmetçiden daha çok bir evcil hayvanla özdeşleştirilebileceği düşünülüyor.

https://youtu.be/DJwNoaCN0TY

Şirketin önceki robotu Pepper’ı Fransa’ya götürdüklerinde, robot Fransızca anlamamasına rağmen insanların onunla konuştuğunu ve etkileşim kurmaya çalıştığını belirten Hayashi “Pepper geri geldiğinde yanaklarında ruj izleri vardı” diyor. Ayrıca Japonya’da Pepper ile iletişim kurmaya çalışan çocukların tiz sesleri robot tarafından algılanamadığı için çocukların bu duruma üzüldüğünü belirten Hayashi, robota sarılma özelliği eklediğimizde ise bu problem çözülmüştü diyor.

Konuşma özelliği olmayacak

Bu sebeplerden ötürü yeni robotun konuşmayacağını ancak insanların yalnızlığını giderebilecek kadar sevimli olacağını belirten Hayashi “Yeni robotumuz Star Wars’taki BB-8‘den daha sevimli olacak” diyor. Bazı hastaların evcil hayvan terapisi ile iyileştirilebildiğini hatırlatan Japon girişimci, yeni robotun benzer bir fonksiyona sahip olacağını ve ‘yalnızlığı tedavi edeceğini’ belirtiyor.

Japonya’da pek çok noktada insanlara yardımcı olmak ve onları eğlendirmek için kullanılan Pepper robotları 1.900 dolara (yaklaşık 5 bin 560 lira) satan Groove X, yeni robotun fiyatı ile ilgili net bir rakam vermiyor. Ancak Hayashi “Cihazın içindeki teknolojinin bir MacBook Air‘den daha akıllı olduğunu yansıtacak ‘makul’ bir fiyat belirleyeceklerini belirtiyor.

pepper-robot-2.0

Daha önce mağazalarda müşterilere yardımcı olması amacıyla geliştirdiği Pepper adlı robotu oldukça popüler olan GrooveX adlı Japon robot şirketi yeni projesiyle insanların yalnızlığını gidermeyi hedefliyor. 'Pepper'ın babası' olarak bilinen Kaname Hayashi, yeni üretecekleri robotun bir evcil hayvan gibi insanların etkileşim kurabilecekleri sevimli bir ürün olacağını söylüyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği