Seks robotları hacklenirse ne olacak?

Yapay Zeka (A.I.) filmindeki seks robotları Gigolo Joe ve Gigolo Jane
Yakın gelecekte hayatımıza girecek seks robotlarının kullanıcılara dair hassas bilgiler edinebileceği ve bu bilgilerin korunması gerektiği ifade ediliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

En gizli cinsel arzularınız internette yayınlansa ne yapardınız? Geçmişte gerçekleşen Ashley Madison ve AdultFriendFinder hacklerini hatırlatan bu düşünce, gelecekte seks robotlarının yaygınlaşması ile çok daha kötü bir hal alabilir. Kullanıcıların en derin arzularını öğrenmek, hatırlamak ve bunlara adapte olmak üzere geliştirilecek bu robotların hacklenmesi durumunda ortaya çıkacak bilgiler, kullanıcıları çok zor durumda bırakabilir.

Bu hafta gerçekleştirilen ‘Robotlarla Aşk ve Seks‘ konferansında konuşan Londra Goldsmiths Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Profesörü Dr. Kate Devlin “Şu anda en büyük endişem veri üzerine. Başka insanların bizim ne zaman ve nasıl seviştiğimizi bilmelerini istiyor muyuz?” şeklinde konuştu.

Çok yakında hayatımıza girecekler

Seks robotları günümüzde de piyasada bulunabiliyor ancak gelecekte üretilecek yapay zekalı makinelerle karşılaştırıldığında mevcut robotların çok fazla fonksiyonu bulunmuyor. Gelecekbilimciler gelişmiş seks robotlarının 2050 yılında oldukça yaygın olacağını düşünüyor. Robotik uzmanı David Levy, kullanıcısının taleplerine uyum sağlayabilen robotların önümüzdeki yıl, 15 bin Dolar civarı bir fiyatla piyasaya sunulacağını belirtiyor.

RealDoll adlı cinsel sağlık ürünlerinin üreticisi Abyss Creations, önümüzdeki yıl robotlarda kullanılmak üzere, ısıtılabilen sentetik genital organlar geliştireceklerini, birkaç yıl içinde de akıllı seks robotları üretmeyi planladıklarını dile getirdi. Şirket kullanıcıların taleplerini öğrenmek ve makinenin kontrolünü sağlamak için bir akıllı telefon uygulaması kullanmayı da düşünüyor. Ancak diğer robotlarda olduğu gibi, RealDoll robotlarının topladığı veriler de hacklenmeye açık olabilir.

Genel evlerde de kullanılabilir

Bu tüyler ürpertici senaryo, seks robotlarının genel evlerde kullanılması ile daha farklı bir boyuta taşınabilir. Kuzey batı İngiltere’deki seks işçileri ile konuşan Eleanor Hancock, yakında robot işçilerin de insanların yanında çalışmaya başlayacağını düşünüyor.

Veri risklerinin ötesinde, seks robotları konusu genel olarak tartışmalı. Robot karşıtı kişiler bu makinelerin hayal ve gerçek arasındaki çizgiyi silikleştireceğini söylerken, konunun savunucuları insanların robotlar sayesinde cinselliğin yeni boyutlarını keşfedebileceğini ve yeni deneyimler edinebileceğini ifade ediyor. Topluma olumlu ya da olumsuz etkileri ne olur bilinmez ancak seks robotlarının uygun bir şekilde koruma sağlaması şart.

Kaynak: Inverse

Kullanıcıların en derin cinsel arzularını bilen ve buna uyum sağlayabilen robotlar yakın gelecekte hayatımıza girecek, 2050 yılında ise yaygın olarak kullanılmaya başlayacak. Daha iyi hizmet verebilmek için kullanıcıların çok hassas bilgilerini bünyesinde barındıracak bu robotların hacklenmesi durumunda ise kullanıcılar çok zor durumda kalabilir. Ne zaman ve nasıl cinsel ilişki yaşadığı internet üzerinden yayınlanan kişilerin hayatı mahvolabilir. Üreticilerin bu konuda ciddi önlemler alması ya da bu robotların asla internete bağlanmaması çözüm olabilir.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği