Apple’ın yeni iPhone imha robotu

Apple, eski iPhone'ların içindeki değerli materyalleri çıkarabilmek için Daisy adlı yeni bir robot kullanmaya başladığını duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın yeni bir robotu var fakat bizler satın alamıyoruz, bu robot sadece Apple’ın kullanması için üretildi. Daisy adı verilen robotun görevi, eski iPhone’ların içindeki değerli materyallerin (altın vb.) çıkarılabilmesi için telefonları parçalara ayırmak.

Daisy, iPhone 6’ları imha etmek amacıyla 2016 yılında çıkarılan Liam adlı Apple geri dönüşüm robotunun iyileştirilmiş versiyonu. Yeni robotunun meziyetlerini tanıtmak için bir basın toplantısı düzenleyen Apple, Daisy’nin saatte 200 iPhone parçalayabildiğini söyledi. Liam sadece iPhone 6’larla işlem yapabilirken Daisy dokuz çeşit iPhone’u sökebiliyor.

Apple, çevreyi kurumsal kimliğinin önemli bir parçası haline getirdi. Mesela geçtiğimiz aylarda açıklama yapan şirket, artık bütün Apple tesislerinin yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle çalıştığını belirtmişti. Yakın zamanda düzenlediği basın toplantısında da, Nisan ayı boyunca geri dönüşüm için aldığı her bir iPhone ve Mac için Conservation International adlı kar amacı gütmeyen kuruluşa bağış yapacağına dair söz verdi. Ayrıca eski Apple ürünlerinin değerini test etmeyi sağlayan yeni bir sayfa oluşturuldu. (Geri dönüşüm işlemi ABD ile sınırlı.)

Çevre savunma grubu Greenpeace, Apple’ı karbon ayak izini azaltma ve eski ürünlerini geri dönüştürme çabaları için kutlarken sık sık yenilenmesi gereken ürünler tasarladığı için de eleştiride bulundu. Apple, geçtiğimiz yıl Liam ile ilgili bir makale yayımlamıştı fakat şu anda fotoğrafları dışında Daisy’ye dair detaylı bir bilgimiz yok.

Kaynak: Business Insider

'Çevre'yi kurumsal kimliğinin önemli bir parçası haline getirmeyi hedefleyen Apple, yakın zamanda bütün Apple tesislerinin yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçtiğini açıklamıştı. Şimdi de eski iPhone'ların içindeki altın gibi değerli materyallerin çıkarılabilmesi için Daisy adı verilen yeni bir robot kullanmaya başladığını duyurdu. Saatte 200 kadar iPhone'u parçalara ayırabildiği söylenen Daisy, dokuz çeşit iPhone ile işlem yapabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği