Apple yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş yaptı

Dünyayı bulduğundan daha iyi bir yer olarak bırakmayı amaçlayan Apple, tüm tesislerinde tamamen yenilenebilir enerjiye geçtiğini duyurdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yıllarca temiz enerji hayali peşinde koşan Apple, sonunda tüm tesislerinde yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş yaptığını açıkladı. Bu oran 2016 yılında yüzde 96 civarındaydı. Apple yeni gelişmenin tüm depolar, ofisler, veri merkezleri ve 43 ülkede bulunan çalışma alanlarını kapsadığını belirtti. Üretim konusunda ise, aralarında Pegatron ve Quanta Computer’ın da bulunduğu Apple ürünlerini üreten 23 iş ortağının da yenilenebilir enerji kullandığı ifade edildi.

Yine de Apple’ın bu açıklaması, şirkete ait tüm tesislerin direkt olarak temiz enerjiye bağlı olduğu anlamına gelmiyor. Apple, fosil yakıtlar kullanılarak üretilen enerjiyi kullanan tesislerinde tüketilen enerji miktarını, yenilenebilir enerji olarak üretip kullanıma sunuyor. Google da ofisleri ve veri merkezleri için benzer bir yöntem izliyordu ancak Apple daha aktif adımlar atıyor. Bir Apple temsilcisi, enerji tüketimlerinin yüzde 34’ü için yenilenebilir enerji sertifikalarından (REC) faydalandıklarını, enerjinin geri kalanının ise kendi projelerinden elde edildiğini söylüyor. Apple’ın tüm ihtiyacını kendi çözümlerinden elde etme çabası olduğu da ifade ediliyor.

Şirket şu anda 25 yenilenebilir enerji projeleri olduğunu ve dünya çapındaki bu projelerden 626 megavat enerji üretildiğini belirtiyor. Ayrıca yakın zamanda kullanıma girmesi beklenen 15 projenin daha olduğu ve bunlarla birlikte Apple’ın yenilenebilir enerji üretiminin 1,4 gigavata çıkacağı ifade ediliyor. Yenilenebilir enerji sistemleri arasında tahmin edilebileceği gibi güneş panelleri ve rüzgar tarlalarının yanında biyogaz yakıt hücreleri ve mikro-hidro sistemler de yer alıyor. Şirketin Cupertino adlı ana kampüsü de tamamen yenilenebilir enerji kullanıyor.

Apple CEO’su Tim Cook, yaptığı konuşmada “Dünyayı bulduğumuzdan daha iyi bir yer olarak bırakmak istiyoruz. Yıllar süren zorlu çalışmaların ardından bu kilometre taşına erişmiş olmaktan gurur duyuyoruz. Ürünlerimizdeki malzemelerle mümkün olanları yapma, bunları geri dönüştürme, tesislerimizi ve tedarikçilerimizle olan çalışmalarımızı yeni, yaratıcı ve ileri görüşlü yenilenebilir enerji kaynakları kullanarak gerçekleştirme konusunda sınırları zorlamaya devam edeceğiz. Çünkü geleceğin buna bağlı olduğunun bilincindeyiz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Engadget

Yıllarca temiz enerji hayali peşinde koşan Apple, sonunda tüm tesislerinin yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynakları kullandığını açıkladı. Bu durumun tüm depolar, ofisler, veri merkezleri ve 43 ülkede bulunan çalışma alanlarını kapsadığı belirtildi. Üretim konusunda ise, aralarında Pegatron ve Quanta Computer’ın da bulunduğu Apple ürünlerini üreten 23 iş ortağının da yenilenebilir enerji kullandığı ifade edildi. Yine de Apple’ın bu açıklaması, şirkete ait tüm tesislerin direkt olarak temiz enerjiye bağlı olduğu anlamına gelmiyor. Apple, fosil yakıtlar kullanılarak üretilen enerjiyi kullanan tesislerinde tüketilen enerji miktarını, yenilenebilir enerji olarak üretip kullanıma sunuyor. Yenilenebilir enerji sistemleri arasında tahmin edilebileceği gibi güneş panelleri ve rüzgar tarlalarının yanında biyogaz yakıt hücreleri ve mikro-hidro sistemler de yer alıyor. Şirketin Cupertino adlı ana kampüsü de tamamen yenilenebilir enerji kullanıyor.

3 Yorum

  • “Yıllarca temiz enerji hayali peşinde koşan Apple”. Sanırım bu söz bi ironi olsa gerek. En basitinden “planlı eskitme” yüzünden Apple’ın harcadığı enerji ortada. Amerikalı şirketlerin Kyoto anlaşmasına katılmayan USA için sevinçlerini de unutmadık. Karbon salınımları yüzünden dönülmez eşiğin geçildiğini, dünyanın da buna yakında reaksiyon göstereceğini zaten biliyoruz. Apple’ın şu an yaptığının PR + Günah çıkarma olduğunu düşünüyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği