Facebook 750 milyon Dolar’a veri merkezi inşa ediyor

Facebook Alabama’da 750 milyon Dolar değerinde bir veri merkezi inşa etmeyi planlıyor. Merkez 2020’de açıldığında 100 kişiye istihdam sağlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Facebook 750 milyon Dolar değerinde bir veri merkezi inşa etmeyi planlıyor. Huntsville, Alabama’da yapılması planlanan veri merkezi 2020’de açıldığında 100 kişiye istihdam sağlayacak. Şirket bir blog gönderisinde, 90 bin metrekarelik tesisin temelini bu yıl içinde atacağını bildirdi. Tesiste videolar, fotoğraflar ve haberler depolanacak.

Facebook veri merkezini temiz ve yenilenebilir enerji ile çalıştırmayı hedefliyor. Şirket Tennessee Valley Authority ile birlikte çalışarak hem Alabama sakinlerinin hem de Facebook’un kullanacağı enerji için yenilenebilir enerji projelerini fonlayacak bir enerji tarifesi hazırladı. Facebook ayrıca tesisin tüm enerji ihtiyacını karşılayabilmek için bölgedeki güneş enerjisi projelerini belirlemek amacıyla TVA ile iş birliği yapma planları olduğunu ifade etti.

Sosyal medya sitesi Huntsville’in büyümekte olan bir teknoloji merkezi olarak veri merkezi için doğal bir seçenek olduğunu belirtti. Şirketin Texas’ta da rüzgar enerjisiyle çalışan bir veri merkezi bulunuyor.

Kaynak: Fortune

Facebook 750 milyon Dolar değerinde bir veri merkezi inşa etmeyi planlıyor. Huntsville, Alabama’da yapılması planlanan veri merkezi 2020’de açıldığında 100 kişiye istihdam sağlayacak. Şirket bir blog gönderisinde, 90 bin metrekarelik tesisin temelini bu yıl içinde atacağını bildirdi. Tesiste videolar, fotoğraflar ve haberler depolanacak. Facebook veri merkezini temiz ve yenilenebilir enerji ile çalıştırmayı hedefliyorYorumunuz: