Norveç’te bir mahalle veri ile ısınacak

Çevredeki işletmelerin ürettiği yenilenebilir enerjiyle çalışacak olan veri merkezi, ortaya çıkan ısıyı da yine o işletmelere ve konutlara aktaracak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Norveç’in Bergen şehri yakınlarında, sıfırdan inşa edilen Lyseparken adlı kasabaya, çevredeki işletmelere ısı sağlayacak bir veri merkezi kuruluyor.

Bölgede yeni iş imkanları oluşturmak isteyen ve Os Belediyesi adına projeyi yönetmekle görevli Fredrik Seluissen’e göre öncelikli amaç geri dönüştürülebilir kaynakları kullanarak kendi kendine yetebilecek bir alan oluşturmak. Bu problem teorik olarak çözülebilirse, sıfır karbonlu bir sistem kurmaya vesile olabilir.

Veri merkezleri, çok alan kapladıkları için genellikle uzak bölgelere inşa edilir. Örneğin Nevada’daki bir veri merkezi yaklaşık 7,2 milyon metrekareye yayılmış durumda. Fakat yeni nesil, daha ufak veri merkezleri kentsel alanlara kurulabiliyor. Bu da verinin kullanıcılara iletilme süresini kısaltıyor ve merkezlerinin diğer bir özelliğini – ısı üretimini – kullanma fırsatı doğuruyor.

2016’da dünya genelindeki veri merkezleri, İngiltere’nin toplam kullanımından daha fazla elektrik tüketmiş. Bunun önemli bir kısmı da soğutma sistemlerine harcanıyor. Lyseparken’de kurulacak olan yeni veri merkezi tasarımında, fanlar yerine bölgedeki ısıtma sistemine fazladan ısı gönderecek bir sıvı soğutma sistemi kurulacak. Sıvı ilerledikçe barındırdığı ısı azalacak ve yolun sonunda sıvı yeterince soğuk şekilde veri merkezine dönerek soğutma işlemini tekrarlayacak.

Bu aslında Microsoft’un 2016 yılında hayata geçirdiği projenin ters mantığıyla tasarlanmış bir teknoloji.

Lyseparken’deki veri merkezi 600 bin metrekare ofis alanı bulunan bir bölgenin kalbinde yer alacak. Buradaki işletmelerin her birinin bir yerel enerji firmasında payı olacak. Her biri, güneş ve termal de dahil olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji üretecek ve tüketecek. İşletmelerin ve hükümetin verilerini işleyebilecek olan merkez enerji şirketinden güneş enerjisi satın alacak, akabinde ısı satacak. Düzenleme, işletmelere düşük enerji faturaları, enerji şirketi pay sahipleri için temettü ve veri merkezi ile işletmeler için atık enerjiyi paraya çevirme olanağı doğuruyor. Proje aynı zamanda, bölgeye çalışmaya gelecek insanlar için üç binden fazla yeni konutu da kapsıyor.

Bu senenin sonlarına doğru deneme projesinin kurulması ve 2021’de çalışmaya başlaması planlanıyor.

Merkezin tasarımını yapan Snøhetta mimarlık ofisinden Rune Veselgard’a göre ıssız bir çölde hayal bile edilemeyecek miktarda enerji harcayan devasa bir endüstriyel yapıdan, geleceğin veri merkezi olan Spark’a geçiş etkileyici bir dönüşüm olacak.

Kaynak: Fast Company

Norveç’te bir kasaba, yakınlarında kurulacak olan bir veri merkeziyle ısınacak. Lyseparken’deki veri merkezi 600 bin metrekare ofis alanı bulunan bir bölgenin kalbinde yer alacak. Buradaki işletmelerin her birinin bir yerel enerji firmasında payı olacak. Her biri, güneş ve termal de dahil olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji üretecek ve tüketecek. İşletmelerin ve hükümetin verilerini işleyebilecek olan merkez enerji şirketinden güneş enerjisi satın alacak, akabinde ısı satacak.Yorumunuz: