Norveç tamamen sürdürülebilir bir şehir düşlüyor

Oslo Havalimanı yanına yapılacak olan şehir, ilk enerji pozitif havalimanı şehri olmayı hedefliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Oslo Havalimanı sürdürülebilir havacılıkta yeni bir standart belirlemek istiyor. Geçtiğimiz yıl açtığı terminaliyle dünyanın ilk yeşil sertifikasını alan Oslo Havalimanı, şimdi de havalimanının yanına tamamen yeni ve sürdürülebilir bir şehir inşa etmeyi planlıyor.

Asıl hedefi, havalimanının enerji kullanımını yüzde 50 oranında azaltmak olan bu yeşil terminal, sürdürülebilir doğal ahşap ve taşlardan yapıldı. Gün ışığından en iyi şekilde yararlanmak ve yolcuların çevresindeki alana bakmasını sağlamak için pencereler yerleştirildi.

Bu, Oslo Havalimanı’nın BREEAM tarafından ‘mükemmel‘ derecelendirme almasını sağladı.

Şimdi ise Oslo Havalimanı’nı ziyaret eden yolcular sürdürülebilir şehrin gelişimini görebilecek. Tükettiğinden daha fazla enerji üretmesi hedeflenen bu şehir yaklaşık 400 hektarlık bir alana yayılacak. Yenilenebilir enerji ve sürücüsüz toplu taşıma ile gelecekteki şehirlerin bir modeli olacak.

Oslo Havalimanı Şehri; halka açık parklar, sosyal tesisler, etkinlik merkezleri, restoranlar, ofisler ve oteller gibi birçok yapı barındıracak. Şu an 23 bin kişinin çalıştığı havalimanında bu proje ile binlerce istihdam yaratılması bekleniyor. 2050’ye kadar da şehir ile birlikte havalimanında toplam çalışanın ikiye katlanacağı öngörülüyor.

Hedef ilk enerji pozitif havaalanı şehri olmak

Haptic Architects Müdürü Tomas Stokke, sıfırdan şehir tasarlamanın eşsiz bir fırsat olduğunu söylüyor ve yürünebilirliğin, uygun yoğunluğun, aktif cephenin ve arabasız bir şehir merkezinin en yeni teknoloji ile birleşmesiyle geleceğin yeşil ve sürdürülebilir şehrinin inşa edilebileceğini belirtiyor. Toplu taşıma, uçakların buzlarının çözülmesi ve şehir ışıklandırması tamamen yenilebilir enerji ile otomatikleştirilecek. Plan, enerjide üretim fazlası yaratarak dünyanın ilk enerji pozitif havalimanı şehri olabilmek.

Ancak Oslo Havalimanı Şehri’ni görmek için hevesli olanlar biraz beklemek zorunda kalacak. İnşaatın ilk aşaması 2019’da başlayacak olsa da, projenin tamamlanmasının 30 yılı bulabileceği belirtiliyor.

Oslo Havalimanı sürdürülebilir havacılıkta yeni bir standart belirlemek istiyor. Geçtiğimiz yıl açtığı terminaliyle dünyanın ilk yeşil sertifikasını alan Oslo Havalimanı, şimdi de havalimanının yanına tamamen yeni ve sürdürülebilir bir şehir inşa etmeyi planlıyor. Tükettiğinden daha fazla enerji üretmeyi ve dolayısıyla dünyadaki ilk enerji pozitif havalimanı şehri olmayı hedefleyen bu şehir yaklaşık 400 hektarlık bir alana yayılacak. Yenilenebilir enerji ve sürücüsüz toplu taşıma ile gelecekteki şehirlerin bir modeli olacak. Halka açık parklar, sosyal tesisler, etkinlik merkezleri, restoranlar, ofisler ve oteller gibi birçok şeyi barındıracak olan bu şehrin tamamlanmış halini görmek isteyenler ise 30 yıl kadar beklemeleri gerekecek.Bir yanıt

  1. Hilal avatarı
    Hilal

    Yeni, akıllı, sürdürülebilir şehirler kuruluyor. Bu çok güzel, Ama aklıma takılmıyor değil. Şu anda bulunduğumuz şehirlere ne olacak peki? O kadar emek verdiğimiz bu şehirler terk mi edilecek yoksa çevre dostu akıllı şehirlere mi dönüşecekler? Sonuç olarak ne yapıyorsak yapalım, artık bu dünyaya zarar vermeyecek şekilde (çünkü fazlasıyla zarar verdik ve vermeye devam ediyoruz), hızlı bir şekilde karbon salınımını düşürerek yapmalıyız. Aksi takdirde, doğa öcünü çok büyük alacak insanoğlundan ki almaya başladı bile.

Yorumunuz: