Otonom robot vale: Stan

Fransız şirket Stanley Robotics’in geliştirdiği otonom vale Stan, aracınızı bıraktığınız noktadan alıyor ve otoparka götürüp park ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Havalimanlarında araç park etmek büyük bir sorun ancak Fransız bir robot vale bu süreci kolaylaştırmak için görev başında. Paris ve Lyon şehirlerinde yapılan başarılı denemelerin ardından Stan adlı otonom park sistemi Londra Gatwick Havalimanı’nda işe başlamayı bekliyor.

Modern yaşamda insanların düzenli olarak araçların park edip valizlerini taşıdıkları birkaç yer var. Havalimanları bunlardan birisi ve bazılarında kısa süreli park, uzun süreli park, yolcu indirip bindirme gibi işlemler diğerlerine göre daha başarılı olsa da hepsinin gelişebileceği konusunda hemfikiriz.

Aracınızı Stan’e teslim edin

Peki şu fikir kulağa nasıl geliyor: Aracınızı küçük bir garaja bırakın, QR kodu okutarak sisteme giriş yapın sonra da uçağınıza gidin. Bir robot aracınızı olduğu yerden kaldırsın; uzakta, güvenli ve araçların sıkça dizildiği bir otoparka yerleştirsin. Geri döndüğünüzde de aracınızı bıraktığınız garajda hazır etsin.

Fransız şirket Stanley Robotics böyle bir sistem geliştirdi ve Fransa’nın en büyük iki havalimanında sistemi test etti. Kocaman birer ekmek kızartma makinesine benzeyen Stan robotları aşağıdan tepsi gibi uzanan taşıma ünitelerini araçların altına doğru sürüyor, araçları tekerleklerinden tutup kaldırıyor ve otoparka taşıyor. Her iki uçtan da aracı taşıyabildikleri için dar alanlarda kolayca hareket edebiliyorlar.

Aynı alanda daha fazla araç

Stan’in park yetenekleri sayesinde, robotlar araçların yerini kolayca değiştirebildiği için, normal otoparklardaki gibi, her iki sırada bir boşluk bırakmaya gerek yok. Araçlara kimse binmeyeceği için kapıların açılmasına da gerek yok. Böylece araçlar birbirine çok yakın şekilde park edilebiliyor. İçeri insan girmesine izin verilmediği için güvenlik en üst seviyede. Ayrıca insanlar için yürüme alanlarına da ihtiyaç yok. Neticede ortaya çıkan sistem, park alanını sıradan bir otoparka göre yüzde 30 daha etkin kullanabiliyor. Sürücüler varış saatlerini sisteme önceden bildirebildikleri için robotlar aracın o saatte kolayca erişilebilir bir noktada olmasına dikkat ediyor.

Sistem hem kullanışlı hem de güvenli. Ayrıca park alanını etkin bir şekilde kullanıyor. Boş alan bulmanın zor olduğu bölgelerde, Stan gibi sistemler çok faydalı olabilir.

Şirket Londra’daki Gatwick Havalimanı ile Ağustos ayında başlayacak bir deneme süresi için anlaşma imzaladı. Yaz tatiline giden yüz binlerce Londralı Güney Terminali’ndeki 170 araç kapasiteli alana artık robot valeler sayesinde 270 araç park edebilecek.

Kaynak: New Atlas

Fransız şirket Stanley Robotics’in geliştirdiği otonom vale Stan, aracınızı bıraktığınız noktadan alıyor ve otoparka götürüp park ediyor. Otoparka insan girmediği için araçların kapılarının yanında boşluk olmasına gerek kalmıyor. Ayrıca Stan araçları yerinden kaldırıp taşıyabildiği için araçların arasında her iki sırada bir boşluk bırakmaya da gerek kalmıyor. Böylece aynı alana yüzde 30 daha fazla araç sığabiliyor. Geri dönmeden önce haber verirseniz Stan dönme saatinizde aracınızı bıraktığınız yere getiriyor.Yorumunuz: