Park derdini ortadan kaldıran robot

Otoparkta yer bulmak için dakikalarca dolanmaya bir çözüm geliştirmek isteyen Stanley adlı girişim, Stan adını verdiği bir robot vale üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Havaalanına otomobilinizle gidip park yeri aramak oldukça can sıkıcı bir durum. Otoparkta bir oraya bir buraya aracınızı sürüp, diğer araçların yanında duran kişilere umut dolu gözlerle ‘çıkacak mısınız?’ diye bakmak, modern insanın kendisini en çaresiz hissettiği anlardan birisi. Bu soruna çözüm geliştirmek için yola çıkan Stanley adlı girişim, Stan adını verdiği bir robot vale üretti. Stan sayesinde artık sürücülerin tek yapması gereken, aracı otoparkın girişine bırakmak ve şehre döndüğünde aracını teslim almak. Boş yer bulmak, aracı park etmek ve ihtiyaç duyulduğunda aracı geri getirmek Stan’in görevi.

İlk kez Fransa’da, Charles de Gaulle Havalimanı‘nda kullanılan robotik sistemde, havalimanının girişinde garaj gibi odalar bulunuyor. Sürücüler araçlarını bu odalardan birine bıraktıktan sonra aracını kilitleyip gidiyor. Stan bir trafik çekicisi gibi aracı olduğu yerden kaldırıp park alanına götürüyor. Bu yüzden aracın anahtarlarına ihtiyaç duymuyor. Uçuş detaylarınıza da ulaşabilen sistem, dönüş tarihinizde aracı yine bıraktığınız odalardan birinde hazır ediyor.

Kapasiteyi yüzde 50 artırıyor

Stanley Robotics, bu sistemi tasarlamak ve robotu geliştirmek için iki yıl harcadı. Yüzde yüz elektrikli sistem her şekilde ve boyutta araç için kullanılabiliyor. Araçların park edildiği alanda kimse araca binmeyeceği için, araçlar kapıların açılması için alan bırakmak zorunda kalmadan, yan yana park edilebiliyor. Stan’in park yeteneği de bu kadar sık park yapılmasını mümkün kılıyor. Böylece park alanının kapasitesi yüzde 50 oranında artırılabiliyor. Tek bir Stan robot yılda 20 bin ila 30 bin aracı park etme görevini başarıyla yerine getirebiliyor.

 

ADP Group ile birlikte hareket eden Stanley Robotics, sistemi ilk kez Paris Charles de Gaulle Havalimanı’nda kullanacak. Havalimanını işleten ADP Group’un CEO’su Edward Arkwright “Otomatik vale servisi hem markamızın hedefleri hem de müşterilerimizin zaman yönetimi için oldukça uygun.” diyor. Paris Havalimanı, yüzünü geleceğe dönmek ve müşteriler için yenilikler sunmak adına cesur bir adım attı. Bu yeni servis, girişimlerle iş birliği halinde çalışmanın direkt bir sonucu.

Kaynak: Design Boom

Otoparkta yer bulmak için dakikalarca dolanmaya bir çözüm geliştirmek isteyen Stanley adlı girişim, Stan adını verdiği bir robot vale üretti. Stan sayesinde artık sürücülerin tek yapması gereken, aracı otoparkın girişine bırakmak ve şehre döndüğünde aracını teslim almak. Boş yer bulmak, aracı park etmek ve ihtiyaç duyulduğunda aracı geri getirmek Stan'in görevi.

1 Yorum

  • Inanilmaz bir fikir ve uygulama, hayran oldum. Boyle bir projenin parcasi olabilmeyi cok isterdim.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği