Çizgi roman efsanesi Stan Lee hayatını kaybetti

Marvel Comics’in yüzü olarak bilinen, Örümcek Adam, Thor ve Kara Panter gibi süper kahramanlara katkıda bulunan Stan Lee 95 yaşında hayatını kaybetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çizgi roman ve film şirketi Marvel Comics’in yüzü olarak bilinen, Örümcek Adam, Thor ve Kara Panter gibi süper kahramanların yaratımına katkıda bulunan Stan Lee 95 yaşında hayatını kaybetti. Lee’nin ölüm sebebi henüz açıklanmadı ancak sanatçı Şubat ayında akciğer rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırılmıştı. Lee’nin ayrıca görme sorunları yaşadığı da biliniyordu.

1922’de Stanley Lieber adıyla doğan sanatçı 1939’da o zamanki adı Timely Comics olan Marvel şirketine girdi. Hızla yükselerek genel yayın yönetmeni olan Lee şirkette Jack Kirby ve Steve Ditko gibi diğer sanatçılarla birlikte bugün Marvel evrenini oluşturan birçok süper kahramana hayat verdi.

1960’larda, DC’nin aksine, hataları olan daha insancıl süper kahramanlar üreten Marvel bu şekilde başarı yakalamaya başlayınca Stan Lee de bu başarı ile birlikte akla ilk gelen isim oldu. Bir hikayenin başında ‘Stan Lee sunar’ yazması o hikayenin başlığından ya da şirketin yaptığı tanıtımlardan daha önemli hale geldi.

Yönetici ve maskot Stan Lee

1970’lerin sonuna doğru Lee artık Marvel’ın işlerine direkt olarak dahil olmamaya başladı ve daha çok bir yönetici rolü üstlendi. 1981’de Kaliforniya’ya taşınan Lee burada bazı çizgi romanların filminin yapılması için çalışmalar yürütmeye başladı. Hulk ve Örümcek Adam gibi çizgi romanlar televizyona aktarıldı.

1998’de Marvel’da işler kötü gitmeye başladığında ve şirket iflasını açıkladığında Lee’nin kontratı da iptal edildi. Bu hamleyi vefasızlık olarak gören birçok kişinin eleştirilerinin ardından Marvel yönetimi Lee’yi tekrar sembolik bir lider olarak kadroya aldı. Sanatçıya ayrıca yapılan tüm televizyon ve sinema uyarlamalarının gelirlerinden bir pay verilmesi kararlaştırıldı. Marvel’ın büyük baba maskotu olarak Lee Los Angeles’ta Stan Lee’s Comikaze adlı bir buluşma organize etmeye başladı. Daha sonra da Marvel’ın yaptığı filmlerde Stan Lee’yi bir cümlelik replikleriyle birkaç saniye görmeye başladık.

Tartışmalı kararlar ve çalkantılar

Lee’nin kariyerinde tartışmalar ve hatalar da oldu. Kirby ve Ditko ile birlikte çalışmalarına rağmen Lee’nin Marvel karakterleri ve şirketin başarısı konusunda tek sorumlu gibi lanse edilmesi daima problemli bir durumdu. Ayrıca Lee’nin altına imzasını attığı POW! Entertainment gibi birçok girişim, başarısızlığa uğramaktan kurtulamadı.

Yaşlılık yıllarında ise Stan Lee’yi başka sorunla bekliyordu. Kızıyla arasının kötü olduğuna dair haberler, hırsızlığa maruz kalması, cinsel taciz suçlamaları, sağlığının gerilediği ve zihinsel dengesini yitirdiği söylentilerinin ardı arkası kesilmedi. Hepsinden de garibi, Stan Lee’nin kanının çalındığı ve Marvel çizgi romanlarını imzalamak için kullanıldığına dair de haberler çıktı. Tüm bu gelişmeler sanatçının kariyerine gölge düşürdü ve bir dönem eserlerinin önüne geçti.

Ancak Lee zamanla kendisini bu tarz güçlüklere soktuğunu düşündüğü insanlardan uzaklaştı ve yaşamının son dönemlerinde daha huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamaya başladı.

Stan Lee’nin katkılarıyla bugün dev bir evren oluşturan ve her yıl milyonlarca kişiye ulaşan filmler üreten Marvel’ın eserlerinde Stan Lee’nin etkilerini görmeye devam edeceğiz. Belki yeni filmlerde Stan Lee’nin eski görüntüleri veya bilgisayarla hazırlanmış sanal bir Stan Lee yine birkaç saniyeliğine de olsa karşımıza çıkabilir.

Kaynak: Gizmodo

Çizgi roman ve film şirketi Marvel Comics’in yüzü olarak bilinen, Örümcek Adam, Thor ve Kara Panter gibi süper kahramanların yaratımına katkıda bulunan Stan Lee 95 yaşında hayatını kaybetti. 1939 yılında girdiği Marvel şirketine hayatı boyunca emek vermeyi sürdüren Stan Lee bu alanda bazen zorluklarla karşılaşsa da milyonların beğendiği çok başarılı işler üreten dev bir şirketin yapı taşlarından biri olmayı başardı ve gelecekte de böyle hatırlanacak.Bir yanıt

  1. Mandroid avatarı
    Mandroid

    Huzur içinde yatsın. Bir internet sitesi, bu yıl ölecek olan ünlüler arasında S. Hawking dışında Stan Lee’ yi de listelemişlerdi, Neye göre yaptıklarını bilemem ama bu site her yıl böyle liste düzenleyip, önemli oranda da tutturma yeteneğine sahipmiş.

Yorumunuz: