Daimler ve Bosch otonom otopark geliştirdi

Daimler ve Bosch otonom sürüş teknolojisini otomobil kullanmanın en sinir bozucu alanlarından birine getiriyor: park yeri bulmak ve aracı park etmek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Daimler ve Bosch otonom sürüş teknolojisini otomobil kullanmanın en sinir bozucu alanlarından birine getiriyor: park yeri bulmak ve aracı park etmek. Otomatik vale sistemi dün Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi‘nde gösterildi. Sistem sayesinde sürücüler araçlarını getirip çok katlı otoparkın teslim noktasına bırakacak. Araç bu noktadan sonra otonom olarak hareket edip kendisine bir park yeri bulacak ve orada bekleyecek.

Vale sistemi 2018’den itibaren müze ziyaretçilerinin de kullanımına sunulacak. Ziyaretçiler akıllı telefon uygulaması ile kendilerine araç ayırtabilecek. Araç daha sonra teslim alma noktasına kendisi gelecek. Ziyaretçi araçla işi bittikten sonra yine teslim noktasına gelip aracı bırakacak. Aynı akıllı telefon uygulamasıyla aracı teslim etmek istediğini belirtecek ve araç yine kendi başına gidip bir park yerine yerleşecek.

Altyapı bileşeni Bosch tarafından sağlanan sistem Mercedes-Benz’in sağladığı araç teknolojisiyle uyum içinde çalışıyor. Hem bina hem de araç algılayıcılarla donatıldığı için binanın içinde nerede araç bulunduğunu ve nereden yayaların çıkabileceğini belirlemek oldukça kolay. Böylece araç otonom sürüş sırasında herhangi bir engele ya da insana çarpmıyor.

Onay alınması gerekiyor

Dünkü başlangıcın ardından uzun bir deneme süreci geçirecek olan sistemin ayrıca yerel düzenleyiciler tarafından da onaylanması gerekiyor. Sistem yetkililer tarafından gözlemlenecek. Güvenlik ajanslarının ve yerel yönetimin de tam pilot çalışma öncesinde onay vermesi gerekiyor. Ancak Bosch ve Daimler bu onayların önümüzdeki yıldan önce alınabileceğini düşünüyor.

Projenin amacı insanların otonom park hizmetlerine tepkisini ölçmek ve bu servisin nasıl kullanılacağını gözlemlemek. Bosch ve Daimler, mevcut otoparkların da aynı teknoloji ile donatılabileceğini ve böylece kullanım etkinliğinin yüzde 20 artabileceğini söylüyor. Bu yöntem, otonom teknolojinin şehirlerimizi, fazla altyapı değişikliğine gitmeden dönüştürebileceği bir başka alan. Ayrıca otonom araçlar yollara çıkmadan önce hayatımıza girme ihtimali yüksek.

Kaynak: TechCrunch

Daimler ve Bosch otonom sürüş teknolojisini otomobil kullanmanın en sinir bozucu alanlarından birine getiriyor: park yeri bulmak ve aracı park etmek. Otomatik vale sistemi dün Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi’nde gösterildi. Sistem sayesinde sürücüler araçlarını getirip çok katlı otoparkın teslim noktasına bırakacak. Araç bu noktadan sonra otonom olarak hareket edip kendisine bir park yeri bulacak ve orada bekleyecek. Vale sistemi 2018’den itibaren müze ziyaretçilerinin de kullanımına sunulacak.Yorumunuz: